Obyvatelé Česka už neobdivují prezidenta Václava Klause tak jako v minulosti. Jeho obliba klesla nejníž od roku 2003, kdy někdejší premiér a předseda ODS přišel na Pražský hrad.

Podle průzkumu spoelčnosti STEM Klausovi důvěřuje 47 procent českých občanů. Jednoznačnou podporu hlavě státu deklarovalo 11 procent dotázaných, jednoznačnou nedůvěru naopak 20 procent. Oproti poslednímu průzkumu STEM, který se uskutečnil na konci loňského roku, ztratil Klaus důvěru 16 procent občanů.

Každý druhý dotázaný podle STEM souhlasí s názorem, že prezident v dubnové vládní krizi uplatnil svůj vliv na vyjednávání stran v zájmu co nejlepšího řešení. Na druhé straně 47 procent dotázaných si myslí, že krizi svými průtahy a podmínkami zkomplikoval a zhoršil.

Klausovi uškodila role při vládní krizi

Klaus v dubnu vyčkával s přijetím demise a odvolání ministrů za Věci veřejné, které mu předložil premiér Petr Nečas (ODS). Politiky tlačil k tomu, aby zároveň navrhli cestu z krize. Někteří z členů vlády nakonec otřesy uvnitř vládní koalice přečkali a ve vládě pro tu chvíli zůstali.

STEM připomíná, že důvěra v Klause rostla v průběhu jeho prvního období ve funkci až na více než 70 procent. Tam zůstala i po poklesu v první polovině roku 2008, patrně spojeném s prezidentským duelem s Janem Švejnarem. V polovině roku 2009 důvěra výrazně poklesla, podle STEM pravděpodobně v souvislosti s okolnostmi Klausova podpisu pod Lisabonskou smlouvou. Pak opět stoupala a držela se kolem 60 procent.

Podle STEM mělo na nynější nejhorší výsledek vliv "nepochybně jeho angažmá v koaličním vyjednávání". V české veřejnosti si podle analytiků STEM zřejmě konkurují dva přibližně stejně zastoupené názory - 39 procent si myslí, že Klaus využil svůj vliv ve prospěch co nejlepšího řešení a krizi nezkomplikoval, 36 procent si myslí, že krizi svými zásahy zhoršil a svůj vliv ve prospěch nejlepšího řešení neuplatnil.

Dva komplikovanější názory mají menší zastoupení. Podle 15 procent dotázaných Klaus svého vlivu nevyužil ve snaze o co nejlepší řešení, ale krizi nezkomplikoval, desetina respondentů si myslí, že Klaus svým zásahem ve snaze dosáhnout toho nejlepšího řešení krizi zkomplikoval.

Příznivci vládních stran si přitom většinou myslí, že Klaus se zasazoval o co nejlepší řešení a krizi neprohluboval, zastánci opozičních stran mají názor opačný.

Jak se vyvíjela v posledních letech důvěra v prezidenta Klause:

 

říjen 2007 - 72 %

leden 2008 - 63 %

únor 2008 - 63 %

červen 2008 - 61 %

říjen 2008 - 69 %

únor 2009 - 70 %

červen 2009 - 55 %

říjen 2009 - 61 %

prosinec 2010 - 63 %

květen 2011 - 47 %