Pohled Jindřicha Šídla

"Tady už nejde 'jen' o útok na ČT, která se nakonec dokáže bránit docela účinně sama, ale o útok na principy liberálního právního státu."

Čtěte glosu Jindřicha Šídla: Vondrovi muži v ČT předvedli, proč se bát Ruska

Vy jste ten zátah viděl v televizi. Byl oprávněný nebo přehnaný?

Mně jako soudci nepřísluší hodnotit ten zákrok policie. Já ale vždy říkám, že je nutná absolutní přiměřenost. Když je kriminalita bílých límečků, například když bankéř zpronevěří sto milionů a jde se k němu domů na domovní prohlídku, tak bych měl zaťukat jako rada Vacátko. Přece tam nevezmu komando ozbrojenejch samopalníků.

Ale pro papír do veřejnoprávního média to komando samopalníků přišlo.

Já jsem soudce, já nevelím zásahu. Můžeme se bavit o tom, že je to do diskuse. A že třeba u domovních prohlídek by měl být soudce. Kdybych tam byl já, tak tohle tam nebylo. Ale musel bych to mít daný ze zákona, že jsem povinen tam být. Já už bych si to tam srovnal, to mi věřte.

Zákon říká, že pokud dotyčný neuposlechne a nevydá požadovanou věc, může dostat padesátitisícovou pokutu. Proč se tady šlo cestou ozbrojené prohlídky a ne pokutou?

To jde použít v případě, když víme, že někdo má v garáži ukradené auto a nechce ho vydat. Tak se mu dávají pořádkové pokuty, protože je předpoklad, že ten člověk to auto někam neodveze. Ale když se jedná o listinu a policie šetří únik utajované informace, což je pro Českou republiku důležitá věc, tak je důležitější ji získat než čekat. A dávat půl roku pořádkové pokuty a mezitím ta listina může zmizet.

V tomto případě to ale kromě diletanství vypadá, že také mohl být úmysl získat diáře těch redaktorů, počítače a zjistit, jaké vůbec mají kontakty. Že to mohla být záminka...

Nemohu hovořit k nějakým spekulacím. Soud vydal ten příkaz na základě spisového materiálu, že ten navrhovaný zákrok byl veden jako neodkladný úkon a v tu chvíli je soud povinen se tím zabývat, proože hrozí ztráta toho důkazu. Proto se v podobných případech nedávají pokuty, ale rovnou se přistoupí k prohlídce.

A proč vzali věci třem lidem, včetně počítačů, když hledali jeden papír?

To je otázka na velícího důstojníka zásahu, aby zhodnotil přiměřenost. Lidé, kteří chodí na prohlídky prostor za policii, by měli být seznámeni s nálezy Ústavního soudu, který jasně specifikuje, jak v takových případech postupovat, aby nedocházel k situacím, že soud pak řekne že byl zásah nepřiměřený.

Spousta advokátů poukazuje na to, že se podobné věci dějí běžně. Akorát nyní to bylo v přímém přenosu České televize. Že prostě policie běžně zasahuje nepřiměřeně, ale dokud se to nestalo samotným novinářům, tak se o tom moc nemluvilo.

Zákonodárce už stanovil, že u domovní prohlídky musí být nezúčastněná osoba, která dohlídne například na to, že někdo tam nestrčí třeba drogy pod koberec. A dokážu si představit, že když se něco takového děje ve více případech, kdy ta policie - modelově - sebere vše, na co přijde, pak je otázka, jestli by se zákon neměl změnit a u takových prohlídek by neměl být soudce, který jasně řekne - na toto nesahejte a toto můžete.

Nebo aby řekl: není nutno brát celý počítač, stačí jen stáhnout jeho obsah?

Ano, přesně tak. Vy jako soudce vydáte příkaz, ale už u toho nemůžete být. Já tvrdím, že prohlídky jsou natolik závažnou věcí, že do budoucna by se mělo uvažovat, aby byl u těch prohlídek soudce.

Vojenská policie zapečetila kancelář redaktora ČT. Chce materiály o Krejčíkovi - čtěte ZDE

Budete třeba při psaní dalšího příkazu opatrnější? Tedy že důkladněji napíšete, co policisté při prohlídce mohou a co ne?

Jako soudce musím rozhodovat na základě zákona a když vidím že návrh je v pořádku a je tam důvodné podezření, tak musím rozhodnout a prohlídku povolit. Nemohu ji zamítnout z formálního důvodu, protože jsem soudce zbabělec. To omezení je dané tím, že ten, kdo ten zásah vede, musí být rozumný člověk.

Kdy jste ten případ dostal na stůl?

V pátek odpoledne.

Vojenská policie už do televize přišla ve čtvrtek večer a kanceláře tedy zapečetila bez vašeho povolení.

Já nechápu, na základě čeho policie takto postupovala. Pokud chcete zajistit místo trestného činu, tak se tam dá nálepka policie nevstupovat - ale to je například v případě, že se tam stala vražda a potřebujete ten prostor ohledat.

A bylo v pořádku, že vedení televize v tomto případě ty pečetě strhlo?

Podle mého názoru tam nikdo žádné přelepky dávat neměl, pokud tam nebylo nějaké rozhodutí. Ale o žádném nevíme.