O co jde v dokumentu

K odchodu Miroslava Krejčíka z čela Vojenského zpravodajství měl před čtyřmi lety vést diskreditační materiál na náměstky ministryně obrany Vlasty Parkanové. Materiál podle Parkanové napsali a podepsali Krejčíkovi bezprostřední podřízení a svědčil o významném zneužívání funkce ředitele zpravodajství.

"Pan Krejčík se podle tohoto materiálu zapojil do mocenských bojů uvnitř ministerstva a ve prospěch jedné skupiny sháněl kompromitující materiály proti druhé," tvrdí Parkanová.

Redaktor České televize Karel Rožánek získal dokument začátkem ledna 2011. Podle svých slov věděl, že se jedná o bývalou tajnou informaci a dokument je již odtajněný. „Já prostě dostal materiál, který hovořil o tom, že se před čtyřmi roky děly nestandardní věci ve vojenském zpravodajství. Proto jsme ho zveřejnili,“ řekl Rožánek.

Chodby zpravodajství České televize obsadila v pátek těsně před sedmou hodinou večer asi desítka příslušníků vojenské policie včetně čtyř v plné zbroji. Její členové na základě soudního příkazu téměř pět hodin prohledávali jednu z kanceláří.

ČT se s vojáky pře o vydání složky pocházející z Vojenského zpravodajství, kterou měl redaktor Karel Rožánek a vztahuje se ke kauze bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Vojenští policisté si odnesli z televize pytle zabavených dokumentů a techniku, hledaný dokument však zřejmě nenalezli.

Televize ukázala ve večerním vysílání, jak vojáci v kuklách přeskočili turnikety a uzavřeli chodbu, kde se nachází Rožánkova kancelář. Zhruba po půlhodině chodbu uvolnili, dál ale prohledávali kancelář. Celkem podle šéfredaktora redakce zpravodajství ČT Karla Nováka zabavili počítače tří lidí pracujících na kauzách kolem bezpečnostních složek i ministerstva obrany, dále jejich kazety, vizitky a novinářské notesy.

Na místo dorazili i příslušníci Policie ČR, kteří podle redaktora ČT Petra Vaška uklidnili situaci poté, co zasahující vojáky legitimovali.

Fotografie ze zásahu vojenské policie v ČT - ZDE

Vedoucí domácí redakce ČT Robert Malecký  řekl agentuře ČTK, že televize zvažuje další postup. "Rozhodně se hodláme obrátit na nejvyšší činitele v této zemi," prohlásil.

Na svém webu ČT oznámila, že se kvůli zásahu obrátí přímo na premiéra Petra Nečase. Generální ředitel ČT Jiří Janeček požádal ještě před večerním zásahem příslušné orgány, aby "v podstatě svévolný postup Vojenské policie" prověřily, protože má vážné pochybnosti o jeho zákonnosti.

Video: Vojenská policie v kanceláři redaktora Rožánka - ZDE

"Česká televize nemá informaci o tom, že by se v kanceláři Karla Rožánka nacházela listina důležitá pro trestní řízení, a to ani v souvislosti s odvysílanou reportáží, či dokonce její originál. V této kanceláři však mohou být další důvěrné listiny týkající se nezávislého televizního zpravodajství, ochrany zdrojů apod. Také z těchto důvodů odmítá, aby si kdokoliv do takové kanceláře mohl přijít a svévolně ji prohledávat," píše se na webu.

"Neobsazujeme ČT"

Mluvčí Čermák rozhodně popřel, že by Vojenská policie obsazovala Českou televizi. "Neobsazujeme ČT, rozhodně ne. Nicméně pokoušíme se zajistit důkazy ve věci důvodného podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace," zopakoval.

"Vzhledem k tomu, že budova televize je zabezpečena soukromou bezpečnostní službou, byli jsme připraveni na jakoukoli variantu, i kladení odporu," dodal.

"Kdybyste nám dříve vyšli vstříc, nemuselo k tomu dojít," řekla ve večerním vysílání Událostí, komentářů ředitelka kanceláře náčelníka vojenské policie Michaela Cvanová s tím, že konkrétní způsob zásahu možná nebyl úplně přiměřený.

"Ozbrojené složky byly povolány, až když se zjistilo, že vás hlídá bezpečnostní agentura s pejskem," řekla doslova.

Zbytečná demonstrace síly?

Už během pátečního večera začali politici i bezpečnostní experti diskutovat, zda byl zásah ozbrojenců i způsob jeho provedení oprávněný.

"Probíhá trestní řízení, do kterého nechci ani nemohu zasahovat. Vycházím z toho, že Vojenská policie koná v souladu se zákonem a na základě soudního příkazu." řekl ČTK ministr obrany Alexandr Vondra. Podle mluvčího Jana Pejška Vondra zásah ani nenařídil, ani do trestního řízení nemůže zasahovat. Způsob jeho provedení však nechá prověřit.

Za prošetření celé kauzy se vyslovili i ministr dopravy Vít Bárta či člen sněmovního bezpečnostního výboru Jan Vidím. "Nemám slov k tomu, co se stalo. Přítomnost ozbrojenců na chodbách televize je třeba prošetřit," řekl Vidím.

Akci Vojenské policie tvrdě odsoudil úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, podle něhož jde o bezprecedentní útok na demokracii v českých mediích a o snahu média zastrašit. Premiéra Nečase vyzval, aby v případě, že se ze strany Vojenské policie prokáže jakékoliv porušení zákona, vyvodil okamžitou politickou odpovědnost a Vondru odvolal.

Přímo do budovy zpravodajství ČT dorazil poslanec Vítězslav Jandák z ČSSD, který bydlí nedaleko. "Je to zásah jak z roku 1988," řekl.

Dokument měl být už odtajněný

Vojenští policisté se snažili získat kompromitující složku, kterou na tehdejšího šéfa vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka vypracovali v roce 2007 jeho podřízení, už druhý den.

Ve čtvrtek dorazili do ČT dva příslušníci vojenské policie v civilu, kteří opatřili dokonce inkriminovanou kancelář pečetěmi. Zároveň oslovili hned na letišti redaktora Karla Rožánka, který se právě vracel ze služební cesty v Afghánistánu a požádali ho o vydání dokumentu. To Rožánek odmítl komentovat a šéf zpravodajství Novák nechal pečetě strhnout.

"Ano, v kanceláři se už pracuje, neměli žádné právo to zabezpečit, žádný doklad nám neukázali," řekl Novák v pátek dopoledne.

Paradoxem celé kauzy je fakt, že podle Rožánka nejde o žádný utajený dokument. "V době, kdy jsem ho získal, byl už odtajněný," řekl v pátečním rozhovoru pro server iHNed.cz s tím, že to měl potvrzeno i od ministra obrany Alexandra Vondry.