Co se v návrhu změnilo?

 

Opravdu jednotná. Ne však 20 %, ale 17,5 %

Původní dohoda počítala se základní sazbou 20 %, ve snížené sazbě 10 % by byly jen vybrané potraviny (mléko, brambory, chléb, zelenina...). Podle současného návrhu bude po roce 2013 sazba 17,5 %, ale žádné výjimky nebudou.

Ne skokově, ale postupně

Původní návrh počítal se skokovým zvýšením DPH už na podzim letošního roku. Nyní to má být tak, že nižší sazba se nejprve od příštího roku zvýší na 14 % a od roku 2013 se sazby sjednotí na 17,5 %.

Méně se vybere, ale pojistné se nesníží

Celkem měl stát změnou DPH a snížením odvodů na sociální pojištění získat 58 miliard korun. Koalice nyní upustila od snížení odvodů firem na sociální pojištění, což obnáší zhruba 20 miliard korun, samotná sazba přinese 26 až 27 miliard v příštím roce, v roce 2013 přibližně o  čtyři miliardy méně, tedy okolo 22 miliard.

Valorizace i zvýhodnění dětí budou nižší

Rodinám má náklady na DPH kompenzovat vyšší daňové zvýhodnění na děti, důchodcům valorizace. Oboje bude nižší, než předpokládal původní plán.

 

Prezident Václav Klaus se po summitu v Bruselu pozastavil nad zásadními změnami v návrzích důchodové reformy. Podotkl, že snadnost, s jakou vláda či koalice, postoj změnila, je pro něj nepříjemným překvapením.

"Ta snadnost, s jakou vláda nebo alespoň koaliční devítka za pár dní změnila dost radikálně svůj postoj, je pro mě spíše nepříjemným zjištěním. To znamená, že nějaké hluboké přesvědčení o správnosti toho předchozího návrhu pravděpodobně neexistovalo," řekl Klaus.

Vládní dohoda o DPH vydržela dva týdny. Po kritice nejen ze strany prezidenta koalice pootočila. Sazba nebude 20 %, ale jen 17,5 %. Na druhou stranu bude opravdu jednotná, protože nebudou žádné výjimky. Sazby se sjednotí v roce 2013, předchozí rok bude platit "mezistupeň - nižší sazba vzroste z 10 % na 14 %.

Stát vybere méně než podle původního návrhu, což hodlá vyřešit tím, že nesníží firmám odvody na sociálním pojistném.

Způsob, jakým vláda změnila návrh DPH, kritizoval například úřadující předseda ČSS Bohuslav Sobotka. O ministru financí Miroslavu Kalouskovi a jeho kolegovi z resortu práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi řekl, že vypadají jako amatéři. Způsob, jakým vláda změnila svůj názor, pokládá za "absolutní nekompetentnost vládní koalice". Vláda podle něho nemá žádné analýzy, které by zvolenou sazbu daně zdůvodňovaly.

Kritický byl i šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. "Překvapuje mně, že před měsícem přes sazbu 20 procent nejel vlak a dnes je vše jinak. Systémem výstřel, pokus, omyl jde vláda sama proti sobě," řekl Míl.

Do koalice se pustila i ekonomka a kritička současného návrhu penzijní reformy Markéta Šichtářová. "Vláda tímto krokem ukázala, že nejen že důchodová reforma je nesouvisející problém, ale hlavně že o podobě DPH rozhoduje nahodile. K náhlé změně DPH možná vedl tlak veřejnosti, možná tlak prezidenta, možná předešlá nejednotnost koaličních stran, možná vše dohromady, ale rozhodně ne podrobná a důkladná analýza," uvedla Šichtářová.

Šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš uvedl, že "ze strany státu je to neuvěřitelná bramboračka".