Takovou podpásovku od Václava Klause ještě Nečasova vláda nedostala. Prezident na TV Nova pravil, že zvyšování DPH nemá s důchodovou reformou nic společného. Jde prý o míchání hrušek s jablky.

Člověk může jen zírat. O zvýšení DPH jako o finančním zdroji pro reformu se mluví několik let. Doporučila ho Bezděkova komise, odkaz na ní má vláda v programovém prohlášení. Klaus proti tomuto principu do pondělka neřekl půl slova.

A dál: Všechny peníze z vyšší DPH mají jít na zvláštní účet, ze kterého se budou hradit výpadky ve výběru sociálního pojištění. Pokud se na DPH vybere víc (jako že se vybere), půjdou peníze na snížení schodků průběžného důchodového systému (dnes je schodek 30 miliard ročně). To všechno vláda řekla dost jasně.

Proč najednou Klaus říká, že DPH s reformou nesouvisí? Ví, že se nás vláda chystá podvést? Potom by měl to měl říci jasně a ne vypouštět výroky, které si nezadají se šířením poplašné zprávy.

Nebo snad chce říci, že se má důchodová reforma financovat jinak? Ať řekne jak! Či snad chce úplně jinou reformu, která by přišla levněji? Výborně! Nechť řekne jakou -  u Nobelů by to někoho možná mohlo zajímat.

Klaus zatím mohutně roztáčí kola kritiky, svou představu ale tají. Dává nám tedy oprávnění myslet si, že jeho kritika není věcná, ale účelová. Komu prospívá, není těžké určit: Věcem veřejným, které se rozhodly hrát roli "sociální" opozice v koalici.

Dává to smysl. Klausovi za necelé dva roky skončí mandát a bude si chtít udržet v politice reálný vliv. Po neúspěšném experimentu s marginálními straničkami typu Strany svobodných občanů si nyní buduje předpolí u Víta Bárty.

Prosba: Kdo je schopen vidět v ovocnářských výrocích Václava Klause něco jiného, ať se pod tímto textem přihlásí.