Podle prezidenta Václava Klause schválila vláda plán důchodové reformy příliš rychle a bez široké seriózní debaty. Navrhovaná reforma není podle něj propojením návrhů politických stran, které je nezbytné pro její přijetí veřejností. Svůj názor na reformu Klaus zveřejnil v páteční MF Dnes.

"Všiml jsem si, že jsou téměř všichni (překvapivě včetně naší odborné veřejnosti) v podstatě zaskočeni rychlostí vyhlášení reformních záměrů a stejně tak detaily navrhovaného systému, které byly zformulovány, aniž by proběhla - na jakémkoliv relevantním fóru, tedy i v médiích - seriózní debata o základních myšlenkových východiscích této reformy, což je velká chyba," uvedl Klaus.

Na jeho slova v pátek zareagovala i vláda. Ta Klausovu kritiku odmítla s tím, že na odkládání reformy už není čas. Vládní plán důchodové reformy vychází podle premiéra Petra Nečase (ODS) z diskuse, která se o reformě vedla v minulém volebním období.

Kalousek: Ne slova, ale činy

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zdůraznil, že po letech diskusí o důchodové reformě musí vláda udělat první kroky ke změně systému. "Vláda je nucena reagovat a je omezena limitem svého mandátu. My jsme přesvědčeni, že po patnácti letech je potřeba první kroky udělat, ne debatovat," řekl Kalousek.

"Práce na penzijní reformě byly zahájeny již v minulém volebním období a všechny její etapy byly rozpracovány. Reforma nebyla dokončena jen kvůli svržení vlády opozicí. Dnes již není čas otálet, současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný a ohrožuje výplatu důchodů budoucích generací," uvedl Nečas v tiskovém prohlášení.

Premiér: Reformu trpělivě vysvětlíme

Premiér dodal, že vláda bude o návrhu reformy jednat s opoziční ČSSD, sociálními partnery i zástupci zaměstnavatelů. Kabinet prý chce také trpělivě vysvětlovat své návrhy veřejnosti. "Jednotlivé detaily ještě budou upřesňovány," uvedl premiér.

Prezident dosud Nečasův kabinet a jeho reformní záměry většinou podporoval. Důchodová reforma je prvním klíčovým návrhem, který zpochybňuje.

Někteří analytici považují výhrady prezidenta za oprávněné.

Podle Klause nedošlo za celé roky, kdy se o důchodové reformě diskutuje, k propojení stranických návrhů. "Existovaly pouze vzájemně nepropojené dokumenty jednotlivých politických stran, které se však většinou dostávaly do rukou veřejnosti pouze při volebních kampaních. Odvažuji se říci, že tímto 'propojením', nezbytným pro přijetí jakékoliv reformy tohoto typu naší veřejností, které se tato věc týká především, není ani současný vládní návrh," míní prezident.

Drábek: Podkladů a analýz bylo dost

Obdobně jako Miroslav Kalousek reagoval i autor důchodové reformy, ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. "O reformě důchodového systému se diskutuje již 15 let, několik let na tom pracovaly tzv. Bezděkovy komise, NERV na to měl speciální pracovní skupinu. Podkladů, analýz, věcných argumentů i diskusí byl opravdu dostatek," prohlásil v on-line rozhovoru na Ekonom.cz. (Celý on-line rozhovor - ZDE)

Klaus chce elementární pravdu

Celá důchodová reforma by podle prezidenta Klause měla vycházet z "naprosté elementární pravdy", že současný demografický vývoj vylučuje, aby se v průměru odcházelo do důchodu téměř 20 let před průměrným věkem dožití a aby se nadále udržovala těsná závislost mezi výší předcházejících příjmů a státem vypláceného důchodu.

"Musí být jasně řečeno, že státem vyplácený důchod má znamenat pouhé základní zabezpečení člověka na stáří a že všechno navíc už bude jen a jedině jeho svobodnou, dobrovolnou volbou. Základní důchod by měl být maximálně rovný, tedy v podstatě solidární, nikoliv zásluhový," píše prezident.

Prezident vládě vytýká, že dnešním důchodcům jasně nesděluje, že jich se ještě reforma netýká a dopadne na ně jen chystané zdražení kvůli vyšší dani z přidané hodnoty.