Rozhodnutí pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) nepřijmout zpět dva lékaře kliniky transplantační chirurgie, kteří se připojili k protestní akci Děkujeme, odcházíme, souvisí s probíhající restrukturalizací a zefektivněním práce v IKEM. V sobotu o tom informoval mluvčí IKEM David Vondruška.

Místní odborová organizace ale mezitím začala sbírat podpisy lékařů pod petici, podle níž postoj nemocnice porušuje dohodu mezi protestujícími a ministrem zdravotnictví.

Vedení IKEM se rozhodlo nepřijmout zpět dva lékaře kliniky transplantační chirurgie - Davida Kleina a Ivana Matiu. "Žádosti všech ostatních lékařů, kteří v rámci výzvy výpovědi podali, přitom nemocnice přijala. Klinika neprochází žádnou restrukturalizací, nemá za nás náhradu, ani na naše místa nevypsala výběrové řízení. Personální náměstek nám výpovědi předal bez udání důvodu," uvedl v pátek Klein.

Lékaři odmítli nastoupit do služby

Podle Vondrušky ale souvisejí kroky vedení IKEM na klinice transplantační chirurgie s právě probíhající restrukturalizací a zefektivněním práce v IKEM. "Transplantační tým byl pro potřeby multiorgánových odběrů posílen od 18. února o tři chirurgy z kliniky kardiovaskulární chirurgie tak, aby byl schopen kontinuálně poskytovat zdravotní péči všem pacientům, kteří ji potřebují," vysvětlil mluvčí.

"Zároveň probíhá audit fondu pracovní doby, jehož cílem je optimalizace chirurgických programů IKEM. Celý proces je zejména veden snahou zajistit hladký provoz i v případě neočekávaných situací v budoucnosti (epidemie, stávka apod.). Skutečnost, že oba zmiňovaní lékaři odmítli tento pátek nastoupit do řádně vypsané lékařské služby, přestože jsou stále v platném pracovním poměru, je vůči pacientům z etického hlediska těžko ospravedlnitelná," dodal Vondruška.

Prý jde o pomstu. Za ohlášení plagiátu

Matia se ale podle serveru iDnes.cz domnívá, že se mu nemocnice mstí za to, že se loni angažoval při odhalení údajného plagiátorství. Pře souvisela s konkurzem na místo šéfa transplantační chirurgie IKEM.

Matia a další mladý vědec Peter Baláž z týmu přednosty Miloše Adamce, který se o místo znovu ucházel, zveřejnili, že druhý z uchazečů, Jiří Froněk, opsal jejich vědeckou práci. Froněk nařčení odmítl. "Jsem přesvědčený, že nemocnice odmítla mou výpověď vzít zpět právě kvůli této události. Tím, že jsem poukázal na plagiát, jsem jim narušoval plán, který tam byl," řekl v pátek serveru iDnes.cz Matia.

Jeho vyjádření v sobotu mluvčí IKEM Vondruška nekomentoval.

Vrátila se většina lékařů. I v Uherském Hradišti

V rámci celostátní akce Děkujeme, odcházíme hrozilo 3800 z 18.000 nemocničních doktorů, že k 1. březnu opustí nemocnice, pokud jim nebudou zvýšeny platy. Lékařské odbory požadovaly, aby lékaři měli od března 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi, tedy až 70.000 korun základního platu. Nakonec ale ministr zdravotnictví Leoš Heger a odboráři podepsali memorandum, podle něhož by lékařům měly mzdy vzrůst o 5000 až 8000 korun a do dvou let by se měli dočkat 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v zemi. Loni ve třetím čtvrtletí činila 23.665 korun.

Protest lékařů skončil uprostřed tohoto týdne, kdy vláda schválila nové platové tabulky a doktoři stáhli výpovědi. Podle memoranda ministerstvo vyzvalo ředitele nemocnic, aby vedení fakultních a dalších státních nemocnic přijalo lékaře po stažení výpovědí zpět, pokud nebudou jejich místa už obsazena.

Problém s návratem měli také lékaři nemocnice v Uherském Hradišti. V pátek se ale s vedením zařízení dohodli, přičemž souhlasili s podmínkou, že přijdou o příspěvek za věrnost, který nemocnice vyplácí formou příspěvku na penzijní připojištění. Ředitel nemocnice původně požadoval, aby doktoři prošli přijímacím řízením.

Související