Škrty Radka Johna mohou Českou republiku připravit o téměř půldruhé miliardy korun. Obávají se toho alespoň poslanci kontrolního výboru, zástupci opozice a regionální politici z Královéhradeckého kraje.

Ministr vnitra loni ukončil přípravu výstavby výcvikového centra pro hasiče a záchranáře. V obřím Polygonu, který měl být postaven v Hradci Králové, by hasiči měli nasimulované podmínky při zásazích a trénovali by tu krizové situace.

John: Nemáme peníze

Centrum za 1,6 miliardy měla z 85 procent financovat EU, zbylých 240 milionů měl dodat Johnův resort. "Prostě ty peníze nemáme," zdůvodnil zastavení projektu John.

Vysvětlení ministra přitom není úplně přesné. Uvedené peníze chce využít například na obnovu zastaralého vybavení hasičů - na nákup nových stříkaček a hadic. "Nakoupíme technologie, které na rozdíl od dlouhé výstavby centra dorazí už letos," tvrdí John.

Česko může o miliardy přijít

Za zastavení přípravy projektu chce ministra ve čtvrtek "grilovat" kontrolní výbor sněmovny.

"Ministr neukázal žádnou analýzu, že je centrum drahé nebo neúčelné. Nevíme, jak k rozhodnutí dospěl," říká místopředsedkyně výboru Zdeňka Horníková (ODS). Podle ní může Česko kvůli zastavení projektu o evropské peníze úplně přijít.

Ztráty stamilionů z eurofondů se obávají i královéhradečtí politici. "Odložení projektu může znamenat nenávratnou ztrátu evropských peněz," napsali Johnovi hejtman Lubomír Franc, hradecký primátor Zdeněk Fink a europoslanec Oldřich Vlasák. Podle nich nelze ve stanovených termínech připravit náhradní projekty. Evropské peníze totiž musí být vyčerpány do roku 2013 a schvalování v Evropské komisi trvá i podle samotného ministerstva minimálně půl roku.

John však trvá na tom, že stát o peníze nepřijde. "Jednáme s ministerstvem pro místní rozvoj i s Evropskou komisí o změně operačního programu," řekl včera ministr vnitra. Resort nyní připravuje víc projektů menšího rozsahu.

Opozice to vidí jinak. "Do roku 2013 nedokáže vymyslet nové projekty. Je naivní domnívat se, že peníze rozdělí do několika menších projektů, které by měly stejný význam," oponuje poslanec bezpečnostního výboru Václav Klučka z ČSSD. Podle něj by si navíc hradecké centrum mohlo vydělat samo na sebe. "Dalo by se samozřejmě využít pro hasiče z okolních zemí, což by mělo ekonomický dopad," řekl Klučka.

John má však přesně opačný plán. "Výcvik je možné zajistit např. pronájmem podobných zařízení v zahraničí," píše se v dokumentaci ministerstva vnitra o zrušení přípravy projektu. V plánu je také využití armádních cvičišť pro záchranáře a hasiče.

I zde jsou ale háčky. Ve vojenských centrech nemohou být simulované stejné podmínky, kterým jsou vystaveni hasiči. A John navíc s ministerstvem obrany ještě vůbec nezačal jednat. "Do budoucna se samozřejmě žádné spolupráci nebráníme. Ale zatím se v této věci neděje nic konkrétního," řekl mluvčí resortu Jan Pejšek.

Hasiči centrum oželeli

Zatímco politici ještě živí naději, že projekt výcvikového centra půjde zachránit, hasiči už se s ním rozloučili.

"Je to uzavřená věc. Centrum nebude, nestihneme splnit lhůty," řekl generální ředitel Hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán. Podle Johna se může Česko v budoucnu k projektu vrátit. To už ale bude muset zaplatit plnou sumu z vlastní kapsy.