Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) minulý týden tvrdil, že jedině společnost Promopro dokázala zajistit audiovizuální servis pro české předsednictví EU. HN ale zjistily, že to není pravda.

Už dávno před rokem 2008, kdy vláda vybírala dodavatele, totiž na českém trhu působila konkurenční společnost AV Media, která má třikrát víc zaměstnanců a roční obrat 700 milionů korun.

"Naše společnost by zakázku určitě zvládla," řekl HN obchodní a finanční ředitel AV Media David Lesch, který ovšem víc detailů nechtěl prozradit.

Podle informací HN se ostatně firma AV Media o zakázku na audiovizuální servis během předsednictví ucházela, ovšem marně. Nebyla totiž soutěž, do které by se konkurenti Promopra mohli přihlásit.

Úřad vlády nevypsal výběrové řízení a zakázku za půl miliardy zadal rovnou firmě Promopro. Oficiálně proto, že společnost je exkluzivním dodavatelem Kongresového centra Praha (KCP), kde měla proběhnout drtivá většina akcí. To ale není přesné, Promopro je pouze generálním dodavatelem.

"S Promoprem jsme smlouvu uzavřeli na konci roku 2007," řekl HN už před několika dny ředitel KCP Michal Kárník. Tedy těsně předtím, než vládní úředníci začali dodavatele vybírat.

Jakékoliv spekulace o podezřelém zisku zakázky a jejím předražení odmítá majitel Promopra Jaroslav Veselý. Nebojí se ani policejních detektivů, kteří případ vyšetřují. "Když budou mít Úřad vlády nebo policie zájem, mají to u mě," řekl reportérovi HN a ukázal ve své kanceláři na skříň plnou šanonů. 

Ministerstvo financí podalo trestní oznámení

Kauzu kolem audiovizuální techniky a společnosti Promopro rozvířil deník Právo. Minulý čtvrtek přinesl informaci o tom, že ministerstvo financí (MF) podalo trestní oznámení kvůli podezřelé zakázce, kterou v době českého předsednictví bez soutěže získala od státu právě firma Promopro. Společnosti zakázku "přiklepla" vládní sekce pro české předsednictví vedená tehdy Alexandrem Vondrou.

"Trestní oznámení podal finačně analytický útvar, který prověřuje podezřelé toky peněz," potvrdil informace pro HN mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Podle Práva neměla původní částka pro uvedenou firmu za pronájem a obsluhu audio-vizuální techniky na akcích spojených s českým předsednictvím překročit 85 milionů korun. Společnost prý ale nakonec podle jejího majitele Jaroslava Veselého vyfakturovala Úřadu vlády téměř půl miliardy korun. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist