Jaroslav Veselý, spolumajitel firmy Promopro, jednoho z hlavních aktérů pochybné zakázky na zajištění českého předsednictví v Evropské unii, tvrdí: Co se o nás píše, je lež. V pátek odpoledne poslal novinářům prohlášení, v němž tvrdí, že jeho firma dostala za ozvučení, tlumočení a další služby půl miliardy. A že si peníze zasloužila. HN jeho tvrzení rozebírají:

Ne 766 milionů, ale "jen" půl miliardy

Veselý tvrdí, že jeho firma nedostala od vlády celkem 766 milionů, šlo prý o 496 milionů. "Přesto nikdo z ministerstva financí neupozornil média a ani ministry, že pracují s nesmyslnou částkou," stěžuje si Veselý, protože ani Alexandr Vondra ve čtvrtek nepopřel, že Promopro inkasovalo přes čtvrt miliardy. Jenže: deník Právo přinesl zprávu, že část odměny pro firmu se také řešila přes zatím nevysvětlené "zápočty a dobropisy." Oč šlo, Veselý nevysvětluje a zatím to není schopen upřesnit ani Úřad vlády.

Měli jsme mnohem víc práce

Promopro podle Veselého zajišťovalo nejen tlumočení, ozvučení a audivizuální techniku, ale muselo také provést stavební úpravy v Kongresovém centru a totéž provést i na výjezdních zasedáních. A pak vše uvést do původního stavu. Na druhou stranu je tedy zvláštní, že si to Vondrovi úředníci předem nespočítali. Podle interních vládních dokumentů jim firma předložila detailní rozpis, podle kterého měly stát služby Promopra jen 85 milionů.

Peníze se neztrácely

Na úřadu vlády existovala s Promopro jen rámcová smlouva (bez částek, kolik stát zaplatí), úředníci ale přesto podle Veselého faktury Promopra automaticky nepropláceli. Naopak - prý se o tom vždy vedla jednání. "Někdy i dost ostrá. Zvláště potom, co bylo nařízeno snížení nákladů," vysvětluje podnikatel. Pak ovšem stejně není jasné, proč nikomu nepřišlo zvláštní, že se rozpočet předsednictví oproti původním odhadům tak dramaticky prodražuje.

Související