Alexandru Vondrovi se z úterního jednání grémia ODS neodcházelo snadno. Není divu. Ministr obrany a místopředseda strany totiž od kolegů dostal nepříjemný úkol – veřejně zaútočit na Věci veřejné a jejich neformálního lídra Víta Bártu.

Nechtělo se mu do toho, jenže události se rychle odvíjely. Už v jednu hodinu odpoledne Úřad vlády oficiálně oznámil, že premiér Petr Nečas a jeho dva ministři svolávají tiskovou konferenci. Mezi vystupujícími byl i Vondra. V té chvíli už lobbisté blízcí ODS popisovali přesný scénář útoku na koaličního partnera.

A skutečně. V půl páté odpoledne Vondra před zapnutými kamerami řekl, že Bárta a jeho bývalá bezpečnostní agentura ABL mají přílišný vliv na ministerstvu vnitra, kde šéfuje Radek John. Ten pak ve středu ráno v České televizi atak opětoval. Doslova stejnou mincí. Českou policii podle něj může ovlivňovat i někdo z řad ODS. Konkrétně měl na mysli exministra vnitra Ivana Langra.  

Vondrovo (a následně i Johnovo) vystoupení se staly vyvrcholením poměrně dlouhého příběhu.

Nedůvěra ve vládě

Hned poté, co v polovině prosince smetla aféra kolem státního fondu životního prostředí ministra Pavla Drobila, začala se ODS dohadovat, kdo za kauzou stojí. Nikdo neřešil věcnou stránku případu, všichni jen zkoumali, kdo všechno o tom s předstihem věděl.

Když vyšlo najevo, že se bývalý ředitel fondu Libor Michálek jako první svěřil ministru vnitra a předsedovi Věcí veřejných Radku Johnovi, začala ODS chystat útok. Do té chvíle totiž aféra špinila jen její jméno.

Akci začal prezident Václav Klaus, který v neděli před Vánoci v televizi Prima prohlásil, že je skandální, že ministr vnitra o údajné hrozící korupci věděl, ale nic neoznámil policii. O pár hodin později si přisadil i šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. Půda pro útok na Johna tak byla připravena. Jenže ten nepřišel.

„Nečasovi to na poslední chvíli rozmluvil Alexandr Vondra. Jenže to byla chybná rada a Nečas se tím dostal do defenzivy,“ řekl HN zdroj blízký vedení ODS, ovšem pod podmínkou anonymity.

Nečas se svou opatrností každopádně nechal zahnat do kouta. Jeho následné prohlášení, že ODS nedopustí odchod policejního prezidenta Oldřicha Martinů, aby ho nakonec obětoval, pak posloužilo jako důkaz porážky modrých.

Vláda krizi přežila, jenže Nečas ve vlastní straně narazil na ostrou kritiku – za své ústupky a částečně i za to, jak moc nechal do hry vstoupit prezidenta Václava Klause.

A tak se po svátcích rozhodl k protiútoku, který byl definitivně dojednán právě na úterním jednání grémia ODS.
„Museli jsme trochu srovnat pozice, ODS byla příliš v defenzivě. Navíc je třeba vymezit pro Věci veřejné jejich hřiště,“ řekl HN opět pod podmínkou anonymity jiný vysoce postavený člen ODS.