Premiér Petr Nečas považuje za nepřijatelné tvrzení ministra vnitra Radka Johna, že připomínky Úřadu vlády mrzačí připravovanou protikorupční strategii. Materiál má na základě předvánoční dohody koalice ve středu projednat kabinet.

Hospodářské noviny v úterý přinesly informaci, že Johna rozlítily nové Nečasovy připomínky dva dny před schválením. Mezi nejzásadnějšími námitkami je nesouhlas úřadu premiéra, aby policie mohla snáze nahlížet do daňových přiznání podezřelých lidí.

Nečas novinářům řekl, že v 95 procentech s návrhem souhlasí, o sporných bodech chce vést "rozumnou a reálnou politickou debatu". Z jeho slov vyplynulo, že kabinet ve středu o strategii zřejmě nerozhodne s definitivní platností, chce však "kvalitní dokument" schválit ještě v lednu.

"Každý materiál každé vlády je otevřen k diskusi... až do schválení usnesení," poznamenal premiér. Je podle něj přirozené, že řada připomínek, především politického charakteru, vždy zazní až přímo na jednání vlády.

ODS chce například nezávisle na výsledcích chystaných analýz, aby byl do konce letošního roku připraven návrh zákona o tom, že politické strany budou mít své účty jen u České národní banky. "Bude to přehledný systém, kde nebude možné čerpat finance z jiných účtů," vysvětlil Nečas.

Musí se zapracovat návrhy NERVu

Některé body Nečasovi v návrhu chybí, například zákon o generální inspekci bezpečnostních sborů či soubor protikorupčních návrhů, které loni na podzim představila Národní ekonomická rada vlády (NERV). Jiné jdou podle jeho mínění nad rámec koaliční smlouvy, a proto je potřeba o nich politicky diskutovat. Jiné věci z koaliční smlouvy, například povinnost zveřejňovat výdaje státu nad jeden milion korun, v návrhu vnitra podle premiéra chybí.

Podle Nečase bude proto ODS požadovat některá dopracování. "Bude to plné a stoprocentní zapracování všech návrhů, které vypracoval NERV v oblasti boje proti korupci, především v oblasti veřejných zakázek," zdůraznil. Ty jsou v Johnově návrhu prý začleněny jen částečně, podle Nečase zcela chybí povinnost zveřejňovat na internetu výsledky zakázek s hodnotou do milionu korun či snížení limitu pro povinnost vypisovat tendry také na milion korun.

Ve strategii chybí zákon o generální inspekci bezpečnostních sborů. "Není možné přistoupit na to, že se tyto věci budou analyzovat měsíce, ne-li celá léta," zdůraznil Nečas. ODS bude podle něj požadovat, aby paragrafové znění zákona o inspekci bylo předloženo do poloviny roku 2012. "Považujeme za důležité, aby byla zajištěna nezávislá kontrola policie," vysvětlil.

Další spor ODS a Věcí veřejných

Důležité je podle něj i rozšíření okruhu institucí, na které se bude vztahovat zákon o svobodném přístupu k informacím. Efektivní protikorupční strategie totiž podle Nečase musí být založena na průhlednosti.

Johnova vyjádření Nečas označil za "naprosto nešťastnou mediální přestřelku", kterou nevyvolal. "Slova pana ministra vnitra o údajném mrzačení protikorupční strategie považuji za nepřijatelná a důrazně je odmítám," řekl předseda vlády novinářům.

Lídři ODS a VV se tak už na počátku roku dostali do dalšího ostrého sporu jen krátce poté, co se těsně před Vánoci podařilo zažehnat hrozbu, že VV nebudou hlasovat se zbytkem koaličních poslanců proti vyslovení nedůvěry vlastní vládě.