Začíná to jako kauza "Pět na stole v českých". Nejdříve se skryté nahrávky objevily v médiích, až poté do věci vstoupili policisté. A minulý týden - po pětiletém justičním ping pongu - potrestal soud hlavního aktéra, extajemníka předsedy vlády Zdeňka Doležela, podmíněným trestem za korupci.

Jestli i údajnou korupční kauzu, která za jediný den smetla ministra životního prostředí Pavla Drobila, čeká stejný scénář, si nikdo netroufá odhadnout. "Je to nyní jedna z našich priorit, víc nyní říct nemůžeme," reagoval mluvčí protikorupční jednotky Roman Skřepek.

HN se platy českých podnikatelů: Udělal ministr Drobil správně, že odstoupil, nebo odstupovat neměl?

Jan Světlík, generální ředitel Vítkovice holding:
Těžko soudit, když mám informace jen z médií. Ale spíš odstupovat neměl. Zdá se mi, že rezignace na základě nahrávek rozhovorů úředníků a poradců byla příliš rychlá. Na druhou stranu chápu postoj pana Drobila jako snahu zastavit dohady a poskytnout čas na vyšetření věci.

Jaroslav Míl, prezident Svazu průmyslu a dopravy:
Jednoznačně musel odstoupit, nic jiného mu nezbylo. Není to o tom, jestli to je pravda. Ve chvíli, kdy vláda tři čtvrtě roku mluví o boji s korupcí jako o hlavním bodě svého programu, musí být důvěryhodná. I jen podezření z korupce pošle důvěryhodnost pod bod mrazu. Myslím, že to musí pokračovat, že pan Drobil bude muset odstoupit i ze stranických funkcí.

Ivo Vondrák, rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava:
Neznám podrobnosti, nedovedu to posoudit. Myslím, že v politice neplatí presumpce neviny, ze strany pana Drobila je odstoupení krok, který zvyšuje etickou úroveň v domácí politice. Na druhé straně je skutečností, že čím je člověk výš, tím snadnějším terčem se stává. A v dnešní době je snadné kohokoli očernit.

Stanislav Bernard, majitel pivovaru Bernard:
Ten chlív se už musí začít čistit. I kdyby šlo jen o podezření z korupce, musí člověk z postu ministra odstoupit. Pokud se podezření ukáže jako liché, může se vrátit.