Co už také zaznělo

"Tato vláda nemá funkční protikorupční mechanismy." Bohuslav Sobotka, šéf ČSSD

"Drobil nezasáhl včas a pouze se snažil zamést věc pod koberec." Bohuslav Sobotka, šéf ČSSD

"Být ministrem Drobilem, ze své funkce bych odstoupila do vyšetření celé té kauzy." Kateřina Klasnová, místopředsedkyně sněmovny a VV

"Jedinou možnou reakcí je Drobilův odchod." Bohuslav Sobotka, šéf ČSSD

"Nevěříme, že policie chce vůbec něco vyšetřovat. Zejména proto, že je to vládní koalice, která chce učinit změny ve vedení policie a dosadit tam své lidi. Jak to pak nestranně prošetří?" Jeroným Tejc, stínový ministr vnitra

"Strany se musí koaličně sejít a garantovat, že nebudou zasahovat do práce policie." Radek John, předseda VV a ministr vnitra

Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) ve středu oznámil rezignaci na svou funkci. Neustál tlak skandálu, který se týkal jeho podřízených a údajných machinací s veřejnými zakázkami na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Dva Drobilovi blízcí spolupracovníci jsou podezřelí, že žádali ovlivnění zakázek SFŽP, aby bylo možné získat peníze na financování ODS, potažmo ministrovy kariéry.

Drobil ovšem neodejde hned. Premiér Petr Nečas předá jeho rezignaci prezidentu Václavu Klausovi poté, co se vrátí z evropského summitu v Bruselu. Premiér tam odlétá ve středu a vrátí se v pátek.

"Nechci jakkoliv ohrozit současnou vládu. Proto jsem svůj odchod předsedovi vlády nabídl už v pondělí," uvedl Drobil.

Kauzy údajných pletich na SFŽP už se ujala protikorupční policie. A premiér Nečas zdůraznil, že očekává důkladné prošetření celého případu v duchu zásady padni komu padni. Pavlu Drobilovi však prý nadále věří a označil ho za slušného a poctivého člověka, který pouze manažersky pochybil. To když na pozice svých důležitých spolupracovníků dosadil nesprávné lidi. "Neznal jejich charakterové vady, které se teď v plné nahotě projevily," prohlásil premiér.

Úřad by po Drobilovi mohla dočasně vést první náměstkyně Rút Bízková, která měla resort na starost už v úřednické vládě Jana Fischera.

ČSSD zvažuje nechat hlasovat o nedůvěře vládě

Nečasovo ani Drobilovo vyjádření však neuspokojilo vládní opozici. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka připomněl, že premiér v proslovu ke kauze na SFŽP neodpověděl na několik zásadních otázek.

"Kolem tohoto skandálu se objevila řada vážných podezření a nikdo je zatím nevysvětlil. Například to, že ze Státního fondu životního prostředí měly plynout finanční prostředky do ODS. Nikdo neodpověděl na to, jak byla vlastně připravovaná akce čističky odpadních vod," řekl Sobotka.

ČSSD dokonce na aféru okolo zmanipulovaných veřejných zakázek ve SFŽP reagovala prohlášením, že chce nechat hlasovat o nedůvěře vládě. Po Drobilově demisi už ale neviděla vše tak jednoznačně. "Pokračujeme ve shánění podpisů poslanců pro svolání mimořádné schůze sněmovny. A ve čtvrtek ráno se sejde poslanecký klub ČSSD, kde se rozhodneme, zda mimořádnou schůzi budeme iniciovat," dodal Sobotka.

Hašek: Nečas už není "Pan čistý"

Aféra na SFŽP některé opoziční politiky přiměla použít i expresivní výrazy. Například místopředseda ČSSD Michal Hašek řekl, že skončila doba, kdy o Petru Nečasovi můžeme říkat, že je Pan čistý. To, jak Nečas podpořil místopředsedu ODS Drobila, považuje za jasný důkaz. 

Podle Haška by zejména Věci veřejné (VV) neměly legitimizovat svou účastí ve vládě korupci a možné černé financování ODS. "Je to nejvážnější skandál ODS po roce 1989... premiér Nečas musí konat, aby nevznikly pochybnosti, že kauza dotýkající se ODS se bude zametat pod koberec," uvedl v prohlášení Hašek, kandidát na příštího šéfa sociální demokracie.

Žádal zničit choulostivé hovory

Na celou kauzu upozornil deník Mladá fronta Dnes. Ministr Pavel Drobil podle ní žádal šéfa SFŽP Libora Michálka, aby zničil své nahrávky, které údajně prokazují, že ministrův poradce Martin Knetig a také náměstek předsedy fondu Dušan Fibingr chtěli Michálka přimět k manipulacím s veřejnými zakázkami. Vyplývá to z nahrávek, které Michálek předal MfD. Ministr to popírá.

Kolegové se nahrávali skrytými mikrofony

Drobil v úterý oznámil, že šéfa SFŽP Michálka odvolal z funkce a že přestal spolupracovat s Knetigem a Fibingra poslal na nucenou dovolenou. Zdůvodnil to tím, že ve vedení fondu, který spravuje miliardy korun z evropských fondů, zuřila personální válka.

"Vyvrcholila, když se ředitel a první náměstek navzájem nahrávali skrytými mikrofony," řekl Drobil. Jediným jeho pochybením prý bylo, že si tyto lidi vybral ke spolupráci. Knetig se k případu nevyjádřil, Fibingr vše popřel.

Michálka jmenoval Drobil do funkce v srpnu, hned druhý týden údajně začal Knetigův nátlak. Říkal prý, že jeho úkolem je zajistit financování Drobilovy politické kariéry. "Pro toho Pavla, aby měl někdy šanci být premiérem, tak bez toho, že pro tu stranu mimo jiné i vydělá peníze... Jinými slovy, je to loupež za bílého dne," cituje MfD Knetiga.

Michálek odmítl navrhované manipulace s veřejnými zakázkami, mimo jiné výběr právní poradenské firmy v hodnotě 80 milionů korun. Nechtěl ani přistoupit na to, aby fond uložil pět miliard korun u předem určené banky.

Drobil si podle MfD povolal Michálka poté, co odmítl spolupracovat s Knetigem i Fibingrem. "Martinu Knetigovi absolutně věřím, a pokud s ním odmítáte komunikovat, můj důvod držet vás ve funkci se blíží nule," řekl Drobil podle záznamu MfD.

Jakmile Drobil zjistil, že si Michálek rozhovory nahrával, řekl: "Pokud máte něco, co dokazuje nějakou trestněprávní zodpovědnost, tak buď s tím zajděte na policii, anebo to zničte. V opačném případě to zničí vás. To říkám úplně otevřeně." Pak už podle MfD na Michálka jen naléhal, aby záznamy zničil. Později mu za zničení nahrávek nabídl místo svého náměstka.

V rozhovoru pro MfD Drobil vysvětloval, že ho vůbec nenapadlo, že předmětem nahrávek je korupce. "Neumím si představit variantu obnovení důvěry, pokud bude na stole nějaká nahrávka. Žiju v jiném světě. Nahrávat si své spolupracovníky je pro mě za hranicí jakékoli lidské hygieny," interpretoval v MfD svůj rozhovor s Michálkem.

"Pokud nahrávka nebude dezinterpretována, stojím si za každým slovem, které jsem tam uvedl," řekl Drobil na úterní tiskové konferenci, když ještě nebyl obsah záznamu zveřejněn.

Nečas: Proč Michálek nešel na policii?

Drobil podle premiéra Nečase postupoval správně, když odvolal Libora Michálka a jeho náměstka Dušana Fibingra poslal na dovolenou. Přestal také spolupracovat se svým poradcem Martinem Knetigem. Nečas připomněl, že Drobil přiznal odpovědnost za špatný výběr svých spolupracovníků. Podle premiéra selže celá řada lidí.

Nečas se rovněž podivil nad tím, že Michálek měsíce "pobíhal" po ministerstvu a neobrátil se hned na státní zastupitelství a policii. Podle něho je to nevěrohodné. "Forenzní audit ukáže, zda k nějakým nepravostem došlo, nebo nedošlo," dodal Nečas.

Michálkův postup ale naopak kvituje nevládní organizace Transparency International (TIC). Souhlasí s tím, že si bývalý šéf SFŽP nahrával rozhovory, při nichž byl údajně vyzýván k manipulaci s veřejnými zakázkami. Podle TIC jde o "jediný možný způsob obrany proti korupčním tlakům". Kauza prý připomíná klasický korupční vzorec spojený s velkými zakázkami a s financováním politických stran.