Datum a místo narození: 18. října 1971, Bruntál

Vzdělání: absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně (1995).

Současná funkce: ministr životního prostředí (od 13. července 2010)

Kariéra: Profesní kariéru odstartoval v roce 1995 ve firmě Arthur Andersen & Co jako asistent oddělení obchodního a daňového práva pro mezinárodní klientelu. Od roku 1996 je společníkem advokátní kanceláře Pyšný, Weber & Partneři v Ostravě. V letech 2001 a 2002 pracoval jako poradce náměstků ministra financí Miloslava Hejnáka a Jaroslava Šulce. V letech 2004 až 2008 byl náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje pro ekonomický rozvoj.

Působení v politice: V letošních parlamentních volbách vedl ODS v Moravskoslezském kraji, byl zvolen poslancem. Začínal v komunální politice, v letech 2002 až 2009 byl členem zastupitelstva města Bohumín. Do městského zastupitelstva neúspěšně kandidoval za US-DEU již v roce 1998. Od roku 2004 je členem zastupitelstva Moravskoslezského kraje.

Členství a funkce v politických stranách: členem ODS je od roku 2000, od roku 2006 je členem výkonné rady strany, letos v červnu byl zvolen místopředsedou ODS.

Rodina: ženatý, má dvě děti.

Ostatní:

- Od dubna 2007 do července 2010 byl předsedou dozorčí rady Lesů České republiky, je členem dozorčí rady firmy C&D Finance Holding, v minulosti byl také členem dozorčí rady společnosti Letiště Ostrava;

- Podle údajů agentury Čekia vlastní 43procentní podíl v karvinských Lázních Darkov, kde byl do letošního června také členem dozorčí rady.

- Před nástupem do funkce ministra životního prostředí se o něm uvažovalo i jako o ministrovi průmyslu a obchodu. Jeho kritici mu vyčítali právě to, že nebude zájmy svého úřadu a ochranu životního prostředí dostatečně hájit.

- Při nástupu do funkce mimo jiné řekl, že bude "konzervativní" v diskusi o zvýšení závazku EU na snižování emisí oxidu uhličitého. Hodlal také snížit nadbytečnou administrativu pro podniky a podporovat budování dopravní infrastruktury, která vyvede tranzitní dopravu z center pomocí obchvatů. V oblasti energetiky chtěl podpořit efektivní a ekologicky udržitelné formy obnovitelných zdrojů energie. Na zlepšení ovzduší v Moravskoslezském kraji vyčlenil z evropských peněz čtyři miliardy.