O předražených zakázkách na úklid vojenských ubytoven, které vypsalo ministerstvo obrany (MO), rozhodovali podle MF Dnes někdejší detektivové z protikorupční policie. V tendrech vítězily většinou nejdražší firmy, podle auditu přišel stát o 100 milionů korun.

Mezi úředníky, kteří o zakázkách spolurozhodovali, figurují Jan Paluska a David Průša. Paluska byl na MO členem hodnotící komise, která ve výběrových řízeních na úklid ubytoven nechávala vyhrát ty nejdražší firmy. Podle České televize spolurozhodoval o některých těchto zakázkách i Průša.

Někdejší důstojník Úřadu finanční kriminality a ochrany státu (ÚFKOS) Paluska vyšetřoval náhlé zbohatnutí expremiéra Stanislava Grosse. V ÚFKOS působil také Průša, který vyšetřoval například podvody kolem zkrachovalé IPB.

Sekretář MO Jan Vylita dodal, že zodpovědnost nese i tehdejší ředitel Správy vojenského bytového fondu (SFVB) Roman Hošta, který se sice výběrových řízení přímo neúčastnil, ale jako šéf měl tendry pohlídat. Také Hošta byl elitním detektivem. Léta pracoval jako zástupce ředitele kladenské policie, v červnu 2002 odešel na ÚFKOS. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) ho odvolal poté, co média upozornila na jiné zmanipulované zakázky.

Vyšetřovat budou kamarádi

Po zrušení ÚFKOS v roce 2003 odešli Hošta s Průšou do civilu a Paluska přešel na nově vytvořený Útvar odhalování a korupce a finanční kriminality. Všichni tři se znovu sešli až přednedávnem na MO za působení ministra Martina Bartáka.

Hošta popřel, že by na tendru na úklidové služby bylo cokoliv podezřelého. Upozornil, že MO po tendrech platí za úklid ubytoven méně než v minulosti. Odpovědi na otázku, proč v tendrech vítězily zdaleka nejdražší firmy, se ale vyhnul. Citovat z jeho reakce nelze, Hošta totiž výslovně zakázal její zveřejnění. Společně s Průšou tvrdí, že je MO lživě nařklo a chystají hromadnou žalobu.

Předražené úklidové služby odhalil audit, který nechal udělat v majetkové sekci svého úřadu ministr Vondra. Zakázky na úklid ubytoven vypsala vloni na SVBP, která spadá pod ministerstvo obrany. Celkový objem dosahoval téměř půl miliardy korun.

Ministerstvo podalo kvůli tendrům trestní oznámení. To vyšetřuje protikorupční policie. Tedy služba, v níž mají všichni tři velmi dobré kontakty.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist