Armáda nakoupila loni v prosinci tisíc pouzder pro nové pistole Glock 17 za 2,5 milionu - pouzdro na pistoli, které na trhu stojí kolem tisícikoruny, pořídila za 2500 korun za kus. Napsaly to Lidové noviny (LN). Deník uvedl, že armáda nevypsala soutěž a využila jediné podané nabídky.

"Cena pouzder se řádově pohybuje kolem tisícovky," říká Karel Staněk ze společnosti Dasta, výrobce krytů na zbraně. Také obchodník a dovozce zbraní Daniel Řehák se nad cenou pozastavuje.

Mluvčí ministerstva obrany Vladimír Lukovský řekl, že zakázka byla zadána ve zjednodušeném podlimitním řízení a osloveno bylo pět firem. "Nabídku předložila pouze společnost Mars," uvedl.

Obchodní ředitel této firmy Vratislav Malý výhrady odmítá. "Proč se sami do veřejné soutěže nepřihlásili," vzkazuje kritikům. Ministerstvo si však dopředu vytipovalo pět firem, mezi nimiž Dasta ani obchod Daniela Řeháka nefigurovaly.


Bývalý šéf ministerstva obrany Martin Barták prý o zakázce nevěděl. "To je dotaz pod rozlišovací schopnost ministra," řekla listu Bartákova asistentka Jana Bartošová.

Související