V kauze údajné korupce náměstka ministra financí a někdejšího ministra obrany Martina Bartáka v armádním obchodě s Tatrou bylo zahájeno trestní řízení. Na vyšetřování bude dohlížet ostravské krajské státní zastupitelství, které řídí Zlatuše Andělová. Barták si na kauzu najal advokáta Tomáše Sokola.

Policie podle MF Dnes už vyslechla tři svědky, kteří minulý týden uvedli, že Barták si v roce 2008 jako náměstek ministra obrany řekl o úplatek. Všichni svá slova u výslechu potvrdili.

"Byly zjištěny skutečnosti, které nasvědčují důvodnému podezření, že mohl být spáchán trestný čin. Proto k jejich objasnění a prověření všech okolností byly zahájeny úkony trestního řízení," sdělila Andělová, která v minulosti vyšetřovala bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL).

Andělová tehdy čelila tlaku ze strany Pavla Němce, Pavla Kučery a Renáty Vesecké, nezávislost justice podle nich měla jít stranou, protože hrozil pád vlády. Andělová po schůzkách vše sepsala a poslala nadřízeným. Po zásahu Vesecké o případ přišla a jiný státní zástupce vyšetřování zastavil.


O údajné Bartákově korupci se začalo hovořit minulý týden, když bývalý velvyslanec USA v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss řekl, že v únoru 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany a současný náměstek ministra financí Barták miliony dolarů za to, aby Tatra už neměla problémy s armádní zakázkou.

Cabanissova slova potvrdil jeho kolega Duncan Sellars. V sobotu MfD přinesla informaci, že ještě předtím přišel za šéfem Tatry Ronaldem Adamsem prostředník "někoho vysoce postaveného" a chtěl v souvislosti s nákupem tatrovek pro armádu úplatek ve výši pět milionů dolarů. Adams uvedl, že tímto mužem byl Michal Smrž, majitel zbrojařské firmy MPI Group a Bartákův známý.