O poslanci a středočeském hejtmanovi Davidu Rathovi (ČSSD) se v posledních měsících mluvilo nejen kvůli sporům s členy vládní koalice, ale i kvůli jeho útokům do "vlastních řad".

ČSSD bude v březnu volit nového předsedu, o post mají zájem úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka i jihomoravský hejtman Michal Hašek. A zatímco Sobotka má Rathovu podporu, Hašek je pro středočeského hejtmana dlouhodobým rivalem. Tato rivalita se projevila například i na konci listopadu, když Rath vykázal z budovy krajského úřadu v Praze Asociaci krajů ČR, kterou vede právě Hašek.

Hašek zase na konci srpna Ratha obvinil z toho, že vyvolává ve straně rozkol a v tiskovém prohlášení ho nazval samozvaným krakenem.

Další střet Davida Ratha - tentokrát s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) - už několik týdnů řeší dokonce sněmovní mandátový a imunitní výbor. Rath ministra nařkl, že byl ve sněmovně opilý. Kalousek to ale popřel a pro Ratha žádá pokutu. Ten tvrdí, že jako lékař opilost u Kalouska poznal.

Kraji docházejí peníze, poplatky hradí dál

Hejtman Rath také na konci října přiznal, že Středočeskému kraji vysychají příjmy a bude muset omezit dotace na hromadnou dopravu, konkrétně autobusovou. Uvedl, že peníze budou chybět kvůli vládním škrtům. "V extrémním případě hrozí, že dopravci zdraží od příštího roku až o tři koruny na kilometr," prohlásil.

Kraj přitom dál platí za pacienty v nemocnicích a lékárnách, které spravuje, regulační poplatky a hradí jízdné středočeským školákům. Přestože po květnových volbách pravidla poskytnutí příspěvku zpřísnil a lidé o něj musejí složitěji žádat, vydá na ně desítky milionů.

20 miliard pro zdravotnictví

Jako stínový ministr zdravotnictví Rath na konci listopadu přišel s plánem, jak do zdravotnictví dostat více peněz. Rath navrhl snížit provozní náklady zdravotních pojišťoven a změnit přerozdělování pojištění. Podle něj by tím resort mohl poměrně rychle získat asi 20 miliard korun navíc.

Ředitel největší zaměstnanecké pojišťovny, Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, Jaromír Gajdáček ale Rathovy propočty zpochybnil.


Kdo by měl být novým předsedou ČSSD? Jak finančně pomoci českému zdravotnictví? Jak dlouho bude ještě Středočeský kraj prolácet zdravotnické poplatky? Ptali jste se Davida Ratha.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Richard
Pěkný den pane Rathe, co můžeme čekat, vyhraje-li ČSSD příští volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR? Projeví se naplno váš obdiv k Hitlerovi, nastartujete ekonomiku podobně? A nebojíte se Noci dlouhých nožů? Předem děkuji za odpověď.
Bc. Pavlína Matoušová
Vážený pane doktore, nechci se na nic ptát, jenom bych chtěla podotknout, že kdyby náš stát měl vícero takových schopných lidí jako jste Vy, vypadalo by to tady zcela jinak. Přeji nádherné vánoční svátky a mnoho úspěchu v novém roce 2011. Bc. Pavlína Matoušová Ledeč nad Sázavou
Děkuji za přání i za hodnocení, velmi si ho vážím.
David Rath
Petr
Proč se neustále sebeprezentujete v tisku a snažíte se nemluvit že vše, co je zde vystavěno nebo otevřeno, jste snad udělal vlastníma rukama vy? Proč děláte z lidí hlupáky, kteří nedovedou napočítat snad ani do tří? Zamyslel jste se někdy nad sebou a nad tím, k čemu vaše kroky vedou? Děkuji za odpověď, Petr
Nad svými kroky se zamýšlím každý den. Myslím si, že je zcela běžné, že politici zahajují a předávají do užívání projekty o kterých spolurozhodovali a pracovali na jejich realizaci. Horší je když se někdo chlubí cizím peřím, ale to snad neděláme:)
David Rath
Jakub
Dobrý den. Měl bych mnoho dotazů, třeba ohledně financování dopravních staveb obcím, který jste změnil tak, že malé obce nemohou skoro stavět, protože na to nemají, ale spíš by mě zajímalo jízdné do škol. OK, jste socialisté a tak by vám teoreticky mělo záležet na soc. situaci lidí. Zkuste najít jediný rozumný důvod, co je sociálního na tom, že nabídnu jízdné do škol všem dětem bez rozdílu. Možná bych si mohl odpovědět já sám. Je to bezbřehý populismus, kterým jste lákali voliče "na mls". Nevidím totiž jediný důvod, proč mají nárok na jízdné zdarma jak děti sociálně slabých rodičů, tak děti rodičů, kterým stojí před domem BMW a mercedes... (prosím, netvrďte mi, že přece tyto děti autobusem nejezdí, to by byl slabý argument). Mnozí by spíše ocenili to, kdyby se za ty peníze alespoň zalátaly ty největší díry na silnici. V loňském roce jsem jel z Prahy na výlet do Kutné Hory a mým tlumičům se výlet opravdu nelíbil..
Karel
Dobrý den. Zdá se, že na Vás ČSSD zanevřela a že nemáte moc šancí prosazovat svoje ideály a myšlenky. Existuje v česku jiná strana, do které byste vstoupil a dále tam propagoval svoje názory? Jaká to případně je? Nebo po "vyobcování" z čssd skončíte s politikou?
Nevím z čeho usuzujete, že na mě ČSSD zanevřela, já ten pocit nemám. Dokonce jsem dostal 8 okresních nominací na prvního místopředsedu ČSSD.
David Rath
Vesman
jako hejtman středočeského kraje na jedné straně brečíte, jak nemáte žádné peníze na nemocnice a spol., na straně druhé však plnými hrstmi rozhazujete peníze na populistické záležitosti, jako je jízdné zdarma pro žáky a proplácení zdravotnických poplatků... nezdá se vám, že je někde chyba?
Petr
Když tak nesouhlasíte s privatizací zdravotnických zařízení, proč jste na podobných transakcích participoval a vydělal miliony?
I v programu ČSSD je a bylo, že podporujeme soukromé ambulance a nesouhlasíme s plošnou privatizací většiny nemocnic a nesouhlasíme s privatizací zdravotních pojišťoven. Nevlastnil a nevlastním žádnou nemocnici ani pojišťovnu. Spoluvlastnil jsem ambulantní zdravotnické zařízení, což je v souladu jak s mými názory tak s programem ČSSD. Tudíž v čem vidíte problém?
David Rath
roam
Kdo byl lepší leader případně ekonom? Zeman nebo Paroubek?
Jakub
Pane poslanče, chtěl bych se zeptat, zda kraj dělá něco pro to, aby zamezil zneužívání dotované dopravy. Z osobní zkušenosti vím, že mnoho studujícíh se zdarma vozí nejen do škol, ale i za zábavou apod...?
Ano, již jsme systém změnili tak, že proplácíme skutečně jen realizovanou cestu do školy a následně domů. Ke zneužívání by již nemělo docházet.
David Rath
Maartin
Dobrý den pane hejtmane. Zajímalo by mě, zda Vy - jako lékař - osobně podporujete akci Děkujeme, odcházíme. V případě, že ano, jak se jako nejvyšší zástupce akcionáře středočeských krajských nemocnic díváte na fakt, že jeden z ředitelů "vyhrožuje" lékařům, že těm z nich, kteří výpověď v rámci této akce podají, nebude (patrně ani v případě úspěchu akce, kdy tím pádem pominou důvody opustit české veřejné zdravotnictví) umožněn návrat? Děkuji za odpověď.
Lékaři mají pravdu, zvláště ti mladší, kteří mají skutečně nízké platy. Současně jsem odpovědný za udržení chodu nemocnic a zajištění základní zdravotní péče pro lidi a ve stejné situaci jsou i naši ředitelé. Respektuji rozhodnutí lékařů odejít, ale současně se snažím tomu zabránit a to jak tlakem na vládu, aby na platy uvolnila peníze, ale současně i na organizační opatření v našich nemocnicích, aby se s odchody nezhroutil provoz. Je to docela složitá situace.
David Rath
Pepa
Co říkáte tomu, že si devět manažerů IZIPu si za rok připsalo 59 milionů odměn za nefungující projekt?
Skandální.IZIP jsem kritizoval řadu let. Jde o naprosto vyhozené peníze. Podotýkám, že jako ministr jsem dělal vše pro ukončení nevýhodné smlouvy, kterou si však paní Musílková a páni poslanci z ODS a majitelé IZIPu Ouzký a Cabrnoch upravili, aby ji nebylo možné jednoduše ukončit. Po nástupu Julínka byl tento tunel nadále tolerován.
David Rath
Petr
Mohl byste mi vysvětlit třeba tento VÁŠ vyrok? „Jistě všichni zdravotničtí experti včetně mě se shodují, že regulační význam poplatků je veliký. Bez nich ten systém dlouhodobě nemůže fungovat vyrovnaně,“
JK
Přeji dobrý den. Chtěl bych se zeptat jak hodnotíte proběhlou stávku státních zaměstnanců a zdravotnického personálu? Dále za jak reálnou považujete hrozbu odchodu lékařů do zahraničí? Měl byste nějakou alternativní koncepci jak tomuto zabránit? Myslíte že tato vláda vydrží až do konce svého mandátu? Děkuji a přeji hodně sil.
Stávku nehodnotím jako neúspěšnou, ale čekal jsem masivnější protesty. V posledních letech stále více našich lékařů odchází pracovat do ciziny a schází v našich nemocnicích. Je to stále větší a větší problém. Řešení je jednoduše v tom, že pojišťovny budou platit nemocnicím slušné ceny za jejich výkony. Stačilo by, aby platily podle platné vyhlášky ministerstva zdravotnictví - Seznam zdravotních výkonů.
David Rath
Novák
Dobrý den pane Rathe. Jak vidíte hospodaření zdrav. pojišťoven?! Není to tak dávno co média zveřejnily informace o podivné ztrátě cca 4 mld. ve VZP - jsou to běžné"praktiky"pojišťoven?!
Zatímco pacienti a lékaři si mají dle Nečase s Kalouskem utahovat opasky a šetřit, tak zdravotní pojišťovny si pěkně v klídku dál tloustnou. Vládu tento způsob antireformy zdravotnictví zjevně těší. Já bych šel ostře do nákladů zdravotních pojišťoven. Ony první se musí uskromnit.
David Rath
Pavel IVAN
Dobrý den pane hejtmane, poslanče a nevím co všechno ještě. Co se s Vámi stalo, že jste se z tvrdého zastánce poplatků a mnohem větší spoluúčasti pacientů než je to plánováno najednou dostal do pozice obhájce chudáků, kteří tu spoluúčast musí hradit? Léčíte na své klinice zadarmo a pokud ne tak proč? Jak se vyrovnáváte se svou minulostí v ODS? Přijde mi, že Vám ODS neposloužila jako výtah k moci, tak jste to zkusil u ČSSD. Myslím, že byste ve své době k tomu stejně tak použil rudou knížku nebo černou uniformu s lebkou na čepici. Děkuji za odpovědi a nevyhýbání se jim.
Zajímalo by mě, zda stejně nevybíravě kritizujete paní Parkanovou, ta snad prošla 5 stranami a je stále ve funci, nebo pana Schwarzenberga, který taky proběhl řadou stran, či pan Kalousek. Jsem zvyklý , že příznivci pravice kritizují druhé a břevno v oku svém nevidí. Také není pravda, že bych někdy ostře prosazoval poplatky ve zdravotnictví. Samozřejmě jsme o nich vedli diskuse. To je snad normální bavit se o různých způsobech, ale něco jiného je se o věci bavit a nebo ji realizovat.
David Rath
Nom
Dobry den. Rad bych se zeptal, jak byste resil situaci podhodnoceni ceskych lekaru, kdyby mela CSSD >50% ve snemovne i senatu. Vyhovel byste jejich pozadavkum, a nasel nekde X miliard kere pozaduji ? Kde by jste je pripadne hledal ? Dekuji za odpoved.
Ušetřil bych na provozních nákladech pojišťoven - snížení jejich nákladů na polovinu. Dále bych mobilizoval 14 miliard které bez užitku leží na účtech některých zdravotnich pojišťoven, které mají převahu mladých a zdravých pojištěnců a tyto prostředky bych postupně převedl do nemocnic na platby za ošetřené pacienty. Tak by bylo i na navýšení platů zdravotníků. Užitek by z toho měli především nemocní lidé a ne zdravotní pojišťovny, které se chovají jako vypasení křečci.
David Rath
Kateřina B.
Vážený pane doktore, nemám žádný dotaz, chci Vám jen říci, že jako hejtman si v našem kraji vedete výborně - je to o to více obdivuhodnější v současných těžkých poměrech - za stálého nedostatku a umenšování financí ze strany vlády ... :-) Takže přeji hodně sil a pevné nervy! Kateřina B.
Velice děkuji za podporu. Je to vážně hodně obtížné, když nám Nečasova vláda na příští rok škrtla miliardu a po Bendlovi musíme platit dluhy ve výši 9 miliard. Vláda nás chce sprostě vyhladovět a pak lidem třeba říkat, že neumíme zajistit provoz domovů důchodců ,na které nám nedala peníze.
David Rath
noether
Ahoj Davide, přeji ti hodně štěstí. Osobně si myslím, že našemu zdravotnictví by v současné situaci mnohem více pomohl totální kolaps, než nějaké takové ty poloreformy a drobné změny, které celou agónii jenom prodlužují. Situace je taková, že společnost, politici napříč politickým spektrem nejsou ochotni definovat požadovaný rozsah péče a záladní cenu práce jednotlivých profesí. Jsem také přesvědčen, že ze systému zdravotního pojištění by měly být hrazeny právě a jenom základní léky a léčebné úkony. Všechny ty "julínkoviny" jako operační roboty nebo drahá cytostatika, která neléčí lidi ale staistiku, nebo transplantace čehokoliv by měl hradit stát ze svého, pokud takové hračky opravdu chce. Takový IKEM bych zrušil in toto. A teď otázka. Nemyslíš si, že za tou současnou kritickou situací stojí hodně kdysi "Schlangerovy odbory"?
Tak ze Schlangera se konečně stal náměstek ministra zdravotnictví a na odborovou práci už dávno zapomněl, pokud ji kdy realizoval...:)
David Rath
Josef
Moje žena trpí migrénou. Byla u lékařky, která jí na silné záchvaty migrény, které má zhruba 3x-5x do měsíce, předepsala lék CINIE. Tento byl dosud hrazen zdravotní pojišťovnou. Od prosince je na to doplatek 1500,- korun. Jiné podobné léky na silné projevy migrény nezabírají. Proč by si na jedné straně měli pacienti platit za léky, které nutně potřebují a na straně druhé VZP ohromě mrhá penězi?
Přesně jste popsal dopady současné vládní pravicové politiky. Doplatky na léky raketově rostou tak jako nikdy v historii ČR.
David Rath
jarda
Dobrý den, pane doktore. Na kterou skupinu voličů se vlastně zaměřuje politika ČSSD ? Mám dojem, že nelze současně podporovat zájmy zaměstnanců a pobíračů podpor. To jde proti sobě.
Samozřejmě se snažíme hájit práva zaměstnaných lidí, ale i malých a středních podnikatelů a lidí, kteří jsou závislí na pomoci druhých - třeba důchodci či rodiny s dětmi. Podle mě se to nevylučuje, skoro každý bude jednou v důchodu a většina lidí má rodinu. Sociální demokracie není stranou sociálních dávek a nekritické popdory těch co nechtějí pracovat. Sociální demokracie je stranou jejímž cílem je mít co nejvíce dobře situovaných a spokojených lidí.
David Rath
Daje
Dobrý den, rád bych poděkoval za zdražení autobusové dopravy. Dle řidiče bude Anexie zdražovat o cca 50%.., co takhle zkusit přestat platit poplatky a jizdé? Dále musím říci, že Bendl kraj také nevedl úplně optimálně, ale když se dívám jak vedete kraj Vy, tak je vidno, že šlo ještě klesnout. Spoléhátě hodně na to, že voliči mají krátkou paměť? Já být na Vašem místě, tak se krajských voleb docela obávám..Jinak pěkné svátky Vám i Vaší rodině.Daje
Jízdné zdražila vláda, kterou asi obdivujete a podporujete, tak to nesvádějte na nás. My máme jen ty peníze, které nám vláda pošle. Pokud na dopravu pošle méně, musí se zdražit. Tak spíš by se měl obávat Nečas s Kalouskem. To by mě připadalo logické, ale vám asi ne.
David Rath
Franta
Vážený pane hejtmane, nemám nic proti svobodě slova a jsem proti tomu dát investigativním novinám a novinářům jakýkoliv náhubek. Na druhou stranu způsob, jak u nás některé plátky (např. MFD ale i HN) manipulují zejména před volbami veřejným míněním - to je podle mě už za hranicí tolerance a ve svých důsledcích to přeci ohrožuje demokracii. Tyto účelové lži totiž voličům dávají úmyslně zkreslené informace o kandidátech a tím i deformují výsledek voleb a povolební vývoj, čehož důsledkem je neřešení aktuálních problémů nebo alespoň zpomalení jejich řešení a následná celospolečenská frustrace a pocit že volit vlastně nemá žádný smysl. Kde je podle vás ta hranice mezi seriozní investigativní žurnalistikou a novinářskou zkorumpovanou žumpou a jak docílit stavu který panuje třeba v sousedních západních zemích ? Přece není možné tento stav donekonečna tolerovat. Podotýkám, že už něco pamatuji a vstup do KSČ jsem poč. 80tých let odmítl, což to tenkrát nebylo úplně běžné - to pro informaci některým, kteří by ve mě snad chtěli vidět bolševika . Děkuji za odpověď
Máte pravdu, že média lidmi skutečně hodně manipulují, nebo se o to alsepoň snaží. Realita je často úplně jiná a to zásadně. Navíc je u nás drtivá převaha pravicových médií, což opět deformuje obraz ,který přenášejí k veřejnosti.
David Rath
Ferda
Dobrý den, pane doktore. Tuhle jste se opřel do Nečase, že on nic neumí a Vy umíte léčit lidi (mimo jiné). Nejste Vy tak trošku chvastoun, když být lékařem a léčit lidi znamená celoživotní tvrdou práci v oboru, neustálé vzdělávání a osvojování si nových metod, postupů a užívání jiných preparátů? Ne náhodou nejlepší chirurgové jsou na sklonku své kariéry. Vy se dobře věnujete byznysu (býv. šéf ČLK, Vaše lékařská zařízení, atd.), velmi blbě se věnujete politice (zpronevěra eráru formou jízdného zdarma, úhrady třicetikorunových poplatků, navíc členství v ČSSD, atd.). Ne náhodou máte práce na dva až tři plné úvazky. Jak tedy o sobě můžete říci, že umíte ještě léčit lidi? Jste superman, že zvládáte všechny tyto činnosti najednou nebo takový povrchní tlachal, kterému povrchní stádo skočilo na špek? Nebojíte se, že Vás časem zase někdo za Vaši obhroublost a nadutost nafackuje jako nešťastník Macek?
Petr
vaše odpověď z 10.57 Horší je když se někdo chlubí cizím peřím, ale to snad neděláme:) Jak jste se podílel na výstavbě nemocnice v Domažlicích? Lidé spojení s výstavbou a realizací o vás poprvé slyšeli až při otevírání nemocnice kde jste ochotně pózoval fotografům do novin :) Děkuji, Petr
Jiří Pešík
Vážený pane doktore, čím si vysvětlujete aktuální závažný nedostatek lékařů a studentů medicíny (nejen u nás, ale i v ostatních vyspělých zemích)? Jak byste nedostatek studentů medicíny v České republice řešil Vy? Děkuji Vám za odpověď Jiří Pešík
Studium medicíny je hodně náročné a dlouhé, navíc pak trvá ještě mnoho let, než získáte atestace. Tudíž většina studentů medicíny je odsouzena k tvrdé práci za málo peněz. V jiných oborech to mají často lehčí a po škole si začnou i více vydělávat. Změnu zajistí jen zlepšení ohodnocení práce lékařů a úplná změna současného systému postgraduálního studia.
David Rath
Janosik
Dobry den pane Rathe, chtel jsem Vam podekovat za brozuru hodnotici restaurace ve Stredoceskem kraji. Uvazujete o jejim pokracovani nebo knizni podobe? Jak se vam dari bojovat s objektivitou pri hodnoceni? Z vlastni zkusenosti vim, ze to neni uplne jednoduche :-) Dekuji za odpoved. Petr p.s. Preji hodne stesti pri kandidature na predsedu CSSD, nebojte se a jdete do toho.
Děkuji. Plánujeme další vydání zhruba po dvou letech . Přemýšlíme i o interaktivních internetových stránkách kam by lidé mohli psát i své postřehy. Hodnocení skutečně je dost subjektivní, s tím se musí počítat.
David Rath
Arthur Longen
Co rikate nehoraznym platum, ktere si vyplaci 9 zamestnancu firmy, ktera dela zdravotni knizky? Jak chcete bojovat proti rozkradani nasich penez skrz takzvane zdravotnictvi?
Marhoun
Pane Rath, moc se mi líbí, jak to těm pravičákům dáváte sežrat. To jsou ty nejhorší šmejdi a vy na ně platíte! Držíme vám palce celá hospoda! Hezké Vánoce a vše nejlepší do nového roku!
Přeju dobré pivo! :-) Pravicové názory do politické soutěže určitě patří. U nás je však s pravičáky často problém, že ostatními pohrdají a jsou velice agresivní. Když jim to začnete oplácet, tak budou kňourat, že jste hulvát... To už beru jako normu jejich chování.
David Rath
jaja
Dobrý den, byl jste nejlepším ministrem zdrav. od revoluce. Vrátil by jste se zase do křesla ministra kdyby to "šlo"? Chtělo by to na ty zloděje vypustit Krakena! :-) Přeji krásný a den.
V křesle ministra to byl skutečně adrenalin - boj s chobotnicí ve VZP a s jejími dluhy. Pokud bych v budoucnu nabídku opět dostal, jsem připraven se pokusit udělat zase trochu pořádek a nasadit tlustým pijavicím z pojišťoven kapánek redukční dietu :)
David Rath
Vojta
dobry den, zajimalo by mne, co vasi mirumilovnou misi zlepsit situaci ve zdravotnictvi a pomoci tak mnoha lidem nuti vyjadrovat se ve snemovne vulgrane a hrube. Je to snad nejaka strategie, jak prosadit vami navrhovane novely zakonu? nebo se proste jenom nudite a tak vas cas od casu napadne genialni "vtip". Treba pochlubit se kolik uz mate z politiky a "leceni lidi" penez. Diky za odpoved
Jiří Novotný
Zajímalo by mne, proč jste na otázku pana Ivana odpověděl otázkou. Novotný
volič ČSSD
Vážený pane doktore, velmi si vážím Vašeho odhodlání a odvahy s jakou ve sněmovně hájíte zájmy obyčejných občanů. Bohužel je škoda, že jste ve svém úsilí víceméně osamocen. Proč se ČSSD nepokusila zablokovat přijetí škrtů zejména v sociální oblasti? U řečnického pultíku se mohli střídat do nekonečna dva nebo tří řečníci, kterým koalice nemohla znemožnit vystopení.
Myslím si, že jsme dělali co jsme mohli. Vystupoval jsem opakovaně stejně jako třeba kolegové Sobotka, Zaorálek... Bohužel to nejde dělat do nekonečna. Vláda má 4 roky a 118 hlasů. Tomu se těžko vzdoruje.
David Rath
jurášek
Dobrý den přeji,pane poslanče.Myslíte si, že by naše zdravitnictví by uvítalo absolventy lékařských fakult např.ze zemí SNS? Pomohlo by to řešit na druhé straně odchod našich lékařů např.do Německa? Děkuji za odpověď a přeji vám hezký den,a vše nej do nového roku!
Miroslav Petráň
Dobrý den, pane poslanče chci se zeptat, jestli vede nějaká cesta k zavedení progresivní daně, nebo jestli budeme neustále trpět na úkor boháču. Děkuji
Rovná daň je experiment zemí bývalé východní zóny. Najdete ji v Rusku, jako v Rumunsku a od dob Topolánka s Kalouskem i u nás. My se chodíme naopak učit do Rakouska, Německa, Švédska, kde desetiletí existuje výrazné progresivní zdanění. Za vybrané daně pak mají pěkné silnice, nemocnice, školy... Na to u nás díky rovným daním není a hned tak ani nebude. Nečas bude šetřit a šetřit až se prošetříme do naprosté nuzoty.
David Rath
Hana
Dobrý den pane poslanče, nenechte se odradit nenávistnými prohlášeními z řad pravicových poslandů na Vaši adresu. Řada lidí nesnáší, když se jím říká pravda do očí a proto Vám dávájí řadu přívlastků. Těším se vždy na Vaše projevy v parlamentu. Mám dotaz.Jaký je Váš názor na odchod řady lékařů. Kam všichni půjdou, tolik jich najde uplatnění v Německu? Tolik jich umí dokonale německy, aby mohli diskutovat s pacienty? Myslím si, že zase nemají tak malé platy, i když dělají řadu přesčasů. Asi si nedovedou představit, že u řady soukromých podnikatelů pracují zaměstnanci 10-12 hodin denně a přesčasy zaplacené nemají. To se tam považuje úplně za samozřejmé. Pokud si chtějí udržet místo, tak musí pracovat část pracovní doby zadarmo.
Děkuji za podporu. Problém s lékaři vězí v tom, že jich má dnes nedostatek jak třeba Německo, tak i Velká Británie, ale i Francie. Jistě jazyková bariéra je limitující faktor a určitě udrží řadu nespokojených lékařů u nás. Mám však obavu, že někteří raději zůstanou po výpovědi čekat doma na to ,jak to všechno dopadne. V platech lékařů jsou velké rozdíly. Záleží zda jde o mladšího lékaře nebo o primáře, také záleží na konkrétní nemocnici. Rozdíly jsou v násobcích. Mladí lékaři mají často plat okolo 18 tisíc korun.
David Rath