Předpovědi meteorologů, kteří varovali před dalšími přívaly sněhu, se vyplnily. Vrstva čerstvého sněhu pokryla prakticky všechny silnice, problémy jsou i na železnici. Pražské ruzyňské letiště přerušilo od středečních 23:00 do čtvrtečních 05:00 provoz. V uvedeném období měly letecké společnosti naplánováno zhruba 40 letů.

Nyní již z Prahy mají odlétat první spoje, jak zpožděné, tak i aktuální. Letadla směřují i do Prahy, zatím jde však pouze o zkušební lety. Největší nápor v tomto směru se podle mluvčí letiště Michaely Lagronové očekává kolem osmé hodiny ranní.

Sněžení nad většinou území České republiky už slábne a ustává. Tím pádem se situace v dopravě pozvolna zlepšuje. 

Na 185. kilometru D1 ve směru na Prahu havaroval kamion. V tomto směru je dálnice zcela neprůjezdná, auta stojí v koloně dlouhé šest kilometrů.

Komplikace jsou i u Plzně na D5. V úseku mezi 89. a 97. kilometrem směrem na Rozvadov je dálnice uzavřena. Havarovalo zde několik kamionů. Policie doporučuje sjíždět z dálnice na exitu 89 Sulkov.

Pozvolna se zlepšuje dopravní situace v Praze. Jižní spojka už je s velkou opatrností průjezdná. Policie začíná na silnice pouštět odstavené kamiony.

Nejhorší situace panuje na dálnici D8. Podle zpravodajky ČT je úplně zablokovaná, a to jak kamiony, tak i osobními auty.

Ranní vlaky mohou mít kvůli sněžení zpoždění až několik desítek minut. Zdržení se týká především dálkových vlaků a průjezdů velkými dopravními uzly. Některé spoje mohou být i odřeknuty.

D1 byla zablokovaná

Dálnici D1 ve středu zcela zablokovala na 172. kilometru ve směru Praha-Brno nehoda pěti aut, která způsobila velké dopravní potíže. V kritickém úseku se ještě stalo několik menších kolizí. Dálnici blokovala havarovaná auta až do večera. Na jiných místech zase D1 i D2 blokovaly do sněhu zapadlé či havarované kamiony.

Vydatné sněžení na desítky minut zablokovalo hraniční přechod v Mikulově.

Kvůli silnému sněžení je pro kamionovou dopravu uzavřena silnice I/35 z Moravské Třebové do Mohelnice.

Praha pod sněhem

Doprava v Praze kvůli sněžení kolabovala. Problémy měla MHD i řidiči osobních aut. Dopravní podnik (DPP) a Technická správa komunikací (TSK) svolaly kvůli kalamitě krizový štáb. Až do noci nemohly do ulic vyrazit posypové vozy, protože by stály v kolonách.

"Ve stoupání mezi Bělohorskou a Patočkovou ulicí je ledovka, nevyjedou ji ani osobní auta," řekl večer dispečer silničních dopravních informací.

S dopravními komplikacemi se potýkali během dne řidiči ve všech krajích. Na řadě míst policisté evidovali dopravní nehody. V Pardubickém kraji je kvůli sněžení uzavřena silnice I/35 za Moravskou Třebovou směrem na Mohelnici na Šumpersku. Kvůli závějím a sněhovým jazykům musela být uzavřena lokální silnice třetí třídy mezi Honezovicemi a Nedražicemi na jižním Plzeňsku. Se závějemi a sněhovými jazyky ale bojují silničáři i na Tachovsku, severním Plzeňsku, Domažlicku či Klatovsku. Na Šumavě je ujetá vrstva sněhu.

Vlaky jezdí se zpožděním

Sníh zhoršuje situaci i na železnici. Výhybky zapadávají sněhem a nejdou přehodit, železničáři je musejí vymetat, vlaky proto nabírají až hodinové zpoždění. Nejhorší situace je kolem Prahy, u Nymburka, na Brněnsku a v okolí Přerova. V extrémních případech mohou být spoje zrušeny. Na Frýdlantsku u Jindřichovic pod Smrkem ale najel před 20:00 motorový osobní vlak do spadlého stromu a vykolejil. "Zraněna při tom byla 17letá dívka," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík.

 


Zaskočilo vás dnešní sněžení? Měli jste problém dostat se kvůli sněhu domů? Uvízli jste někde v koloně? Čekáte na vlak? Napište nám, co se kolem vás děje.

Váš názor: 
Vaše jméno a obec: 
Váš e-mail: 

 

 


Lucie H., Kroměříž

Dobrý den, myslím, že kalamitní stav je všude, nejhorší je dálnice D1. Jako stewardka to jezdím několikrát denně. Dnes jsme měli 4 hodiny zpoýdění! Ve smeru Brno-Praha jsme několikrát uvízli v koloně, kdy se kamiony nemohly vyškrábat po ledové vozovce do kopce. Sice jsme jeli 30km v hod, pak 50, max 60, ale jeli jsme, zato v opačném směru Pr-Br to vyložene stálo a několikrat. Obrovské kolony, zmatky, nehody, několik kamionů v sobě, auta v příkopě, nebo otočená do protisměru, s tímhle se neustále setkávám od pondělí a opravdu mám na té dálnici strach, nevypadá jak dálnice, ale silnice 3. třídy, ba hůř. Neodhrnutá vozovka, furt sype, pod sněhem led, katastrofa, už ať to skončí!


 

Miroslav, Ústí nad Labem

Výpadek čeká i dodávky zboží. S největší pravdpodobností nebudou dnes na stáncích minimálně v Čechách žádné noviny. Kamiony, které je přepravují, uvízly v Praze v kolonách.

 


Marek, Praha

 

Počasí je počasí a nikdo mu neporučí. Z pracoviště mám výhled na magistrálu a když jsme viděli, jak to vypadá, došli jsme si v klidu s kolegy na večeři a až se doprava umoudřila, dojeli jsme celkem bez problému domů. Chtěl bych poděkovat všem lidem ve službách, kteří bojují. A prosím, nestěžujte si na ně, koukněte se jak to vypadá před vaším vchodem a to je pár metrů.


Michal, Havířov

Dálnice Ostrava - Mohelnice odpoledne průjezdný tak tak jeden pruh, rychlý pruh většinou pod sněhem (...) v kopci Mohelnice - Svitavy několik km dlouhá fronta, kterou komplikovaly kamiony snažící se ji objet v místech rozšíření, jediné řešení bylo se otočit a jet z Moravy do Čech jinudy. Silnice č. 11 na Hradec zcela neprotažená pluhem, ani neprojetá auty (18,00), minimální provoz, ale bez nehod či zdržení. S dobrými pneu a velkým/těžkým autem bez problémů, frekventované tahy ohrožené auty a řidiči nepřipravenými na zimní provoz.

 


 

Jakub Drápal, Praha 4

Přijel jsem na Kačerov. Autobus, poloprázdný, stál přede mnou do minuty. Žádné tlačenice. Patnáct minut autobusem domu. Celkem příjemná cesta :)


 

 


Martin Střelec, Český Krumlov

Ano, vracel jsem se v 15:45 po jednání z jednoho konce Českého Krumlova na druhý a prvních 500 m jsem ujel asi za půl hodiny ... Krumlov je kopcovitý a kvůli dvěma tokům se to nedá skoro nikudy objíždět.

Po té půlhodině jsem přece jen dorazil k jedné odbočce a přes zasněžené malé uličky jsem to prokličkoval domů, takže nakonec mi to zabralo jenom hodinu. Normálně by to trvalo tak 10 minut :-)

 


 

Zelenec

Cekam ve vlaku 90 min. Smer Lysa nad Labem, at zije monopol CD a jejich nepruznost.

 


 

Honza, Brno

Brno odpoledne - huste sněžení, mráz, neupravené vozovky, průjezd 5x delší dobu.