Opencard

Kde o kartu požádat?
- přes internetové stránky www.opencard.cz
- v paláci Adria a Škodově paláci, Jungmannova ulice
- ve vestibulech metra Hradčanská, Skalka, Zličín, Smíchovské nádraží, Anděl, Můstek, Palmovka, Vysočanská, Rajská zahrada, Roztyly, Muzeum, Florenc, Nádraží Holešovice a Letňany
- na centrálním dispečinku dopravního podniku, ulice Na Bojišti
- na úřadě městské části Praha 13, Sluneční náměstí
- v pobočkách Městské knihovny v Praze: Bohnice, Břevnov, Černý Most, Ďáblice, Holešovice, Korunní, Lužiny, Novodvorská, Opatov, Prosek, Školská, Smíchov, Dejvice (v budově Národní technické knihovny) a Ústřední knihovna

Kde kartu vyzvednout?
- nechat si ji poslat poštou nebo za poplatek kurýrem
- v paláci Adria a Škodově paláci, Jungmannova ulice
- v pobočkách Městské knihovny v Praze: Bohnice, Břevnov, Černý Most, Ďáblice, Holešovice, Korunní, Lužiny, Novodvorská, Opatov, Prosek, Školská, Smíchov, Dejvice
  (v budově Národní technické knihovny) a Ústřední knihovna

Lidé, kteří si požádali o kartu Opencard a chtěli si ji vyzvednout v paláci Adria a Škodově paláci v Jungmannově ulici, si ji mohou nechat přeposlat na jiné místo. Podle mluvčího Opencard Martina Opatrného se tak vyhnou frontám, které se u těchto frekventovaných přepážek v posledních dnech tvoří. Lidé tam prý čekají i několik hodin. Požádat o kartu si přitom mohou lidé na více než 30 místech po celé Praze, vyzvednout si ji mohou především v pobočkách Městské knihovny v Praze.

"Lidé jsou v Adrii a Škodově paláci upozorňováni, že se tam tvoří fronty. Hostesky lidem doporučují, ať si hotovou kartu vyzvednou například v knihovně," uvedl Opatrný. Přesto lidé nejčastěji chodí do těchto míst.

Pokud už lidé v žádosti o opencard napsali, že si ji vyzvednou v paláci Adria nebo ve Škodově paláci, mohou si nově požádat o přeposlání průkazu do některé z poboček městské knihovny nebo o zaslání poštou. Podle Opatrného stačí, když pošlou e-mail s číslem žádosti a místem, kde si chtějí karty vyzvednout, na adresu opencard@haguess.cz. Přeposílání lidem od úterka nabízí v Adrii a Škodově paláci také několik speciálně vyčleněných hostesek.

20 tisíc žádostí o opencard za týden

Opatrný zájemcům o opencard doporučuje, aby si žádost o opencard podali přes internet. Pokud ji chtějí podat osobně, mohou využít například přepážek ve zhruba 15 vestibulech metra a dalších 14 poboček městské knihovny. Pobočky knihovny slouží i pro výdej karet. Průkazku je ale možné také zaslat poštou do vlastních rukou.

V posledních dvou měsících úředníci podle Opatrného zpracovávají průměrně 20 tisíc žádostí o opencard za týden. Kartu, která slouží především jako tramvajenka, už má přes 600 000 lidí.

Kartu už musí používat všichni cestující v pražské MHD v tarifech Dítě (10 až 15 let) a Junior (15 až 19 let), dále dospělí a senioři do 70 let, kteří nemají platný papírový kupon. Pro tyto cestující se už předplatní papírové kupony neprodávají, existují jen v elektronické formě na kartu Opencard. V příštím roce by se měly na kartu přesunout také kupony pro vysokoškolské studenty.

Senioři starší 70 let jezdí v pražské MHD zdarma. Pokud mají opencard, mohou po metropoli zdarma cestovat i vlakem. Zdarma jezdí v Praze také děti do deseti let.

Karta Opencard je i nadále vydávána zdarma, její vyřízení trvá zhruba dva týdny. Pokud chtějí lidé získat kartu na počkání, musí si připlatit 250 korun. Karta slouží také jako průkazka do knihovny a k placení parkovného, jsou na ni rovněž poskytovány slevy.