Kdo si myslí, že je Praha nejzkorumpovanější město v Česku, plete si dojmy s pojmy, říká v rozhovoru pro HN odcházející pražský primátor Pavel Bém.

HN: Praha má po osmi letech vašeho primátorování pověst nejzkorumpovanějšího města v Česku. Proč?
Já se hrozně rád zabývám něčím, co má smysl. Virtuálními mýty, příběhy, mediálními realitami se nezabývám a nebudu to dělat. Ani nebudu obhajovat ty notoricky známé projekty, jako je karta Pražana. I když jsem dodnes přesvědčen, že je ten projekt skvělý a že za dva tři roky bude mít Opencard v kapse každý...

HN: ...no, on ji bude muset mít povinně každý už teď, jestli bude chtít jezdit MHD za rozumnou cenu.
Prostě až bude ten projekt hotový a ne v půlce jako dnes, bude to projekt, na který se dá koukat a který je obhajitelný i ekonomicky.

HN: Zajímavé je, že jsem se vás na Opencard v souvislosti se zkorumpovaností neptal - začal jste o ní sám.
Ano, ale říkáte, že jde o pověst Prahy, a ta je vázána na některé mediální kauzy. A největší kauzou byla Opencard. Znovu říkám: Pokud jde o korupci, nebudu si plést dojmy s pojmy a budu se držet faktů. Praha byla prvním městem v Česku, které zavedlo elektronické tržiště na veřejné zakázky, prvním veřejným subjektem, který zveřejnil na webu všechny zakázky. Prvním subjektem, který přišel s limitem pro uchazeče o veřejné zakázky v případě společností s neznámou vlastnickou strukturou. Dávno před tím, než přišla tato vláda, umožnila Praha novinářům nahlédnout do systému veřejných zakázek.

HN: To však neprosadila ODS, ale Markéta Reedová, která pak odešla na protest proti poměrům na magistrátu.
Jestli to chcete vidět tak, že to dobré vždycky prosadí někdo jiný, a když se něco nepovede, tak za to může primátor, tak prosím. Faktem ale je, že když Markéta Reedová na billboardech říká, že "nepřipustí korupci v Praze", tak musím říci, že byla za boj proti korupci zodpovědná tři a půl roku. Takže by se měla nejdříve podívat do zrcadla svého svědomí. Jinak se chová pokrytecky a farizejsky. Klame lidi i samu sebe. Naše protikorupční opatření se teď zavádějí na různých ministerstvech. Já se tomu jen směju. Dokazuje to, že k pověsti Prahy jako nejzkorumpovanějšího města není žádný důvod.

HN: Smějete se i tomu, že ODS v Praze ztratila za poslední čtyři roky pětadvacet procent hlasů?
Já se usmívám farizejství a nekonečnému pokrytectví. Nekonečné hlouposti, se kterou se dennodenně setkávám. Všechny audity, které v Praze provedl ÚOHS, dopadly dobře. Nikdo nikdy nezrušil jedinou veřejnou zakázku. Všechna trestní oznámení, která kdy kdo podal, se ukázala jako marná. Byla to přehlídka neuvěřitelného politického populismu.

HN: Voliči jsou tedy hloupí, že od vás odešli?
Bez uzardění říkám, že výsledek v roce 2006 byl fenomenální úspěch, kterého nikdy ODS přede mnou nedosáhla. A už nikdy nedosáhne. Já pevně věřím, že se v těchto volbách vrátí k normálu, tedy někam mezi 32 a 36 procent. Rok 2006 byl prostě anomálií.

HN: Jenže ztráta více než dvaceti procent hlasů je fenomenálním propadem. Vy necítíte žádnou odpovědnost?
Cítím odpovědnost za vše, co jsem udělal. Za žádné rozhodnutí se nestydím. Řadu věcí bych dnes dělal jinak, do některých projektů bych se nepouštěl, ale platí, že kdo nic nedělá, nic nezkazí. Nejhorší je, že se nám nepodařilo prodat ve smyslu politické marketingu to, co jsme pro město udělali.

HN: Co říkáte tomu, že současné vedení pražské ODS postavilo svou kampaň na odmítání symbolů vaší éry?
Jsem přesvědčen, že vedení dělá, co může. V situaci, kdy je ODS sama proti všem. Stojí proti ní významná část sdělovacích prostředků, všechny strany v Praze. ODS nemá jinou šanci než hledat v té předvolební populistické a někdy až nemravné džungli nějakou cestičku, která může vést k úspěchu. Držím jí palce.

HN: ODS najednou říká, že chce Kaplického chobotnici na Letné. Vy jste říkal, že tam nemá co dělat...
Je to druh politického předvolebního populismu, ke kterému bych se nikdy nesnížil. Současnému vedení jsem to i řekl. Dnes nikdo nesežene na tak nákladnou stavbu peníze.

HN: Co říkáte tomu, že se lídr ODS Bohuslav Svoboda štítivě odtahuje od vašeho plánu zřídit na periférii sběrné tábory pro bezdomovce?
Mrzí mě, že si pražský lídr ODS na primátora nepřečte celý akční plán bezdomovectví. Ten obsahuje deset projektů zaměřených na sociální práci, motivaci k rekvalifikaci, k návratu do společnosti... A pak je tam jeden, který se týká onoho "sběrného tábora". Ten je místem pro ty, kterým není možno pomoci jakkoli jinak. To, že z toho udělají opozice a média téma a že se docent Svoboda k tomu zjednodušení přihlásí, tak to mě mrzí. Myslím, že neměl všechny informace.