Bývalý premiér a předseda sociální demokracie Jiří Paroubek přednedávnem vzkázal, že ani Bohuslav Sobotka ani Michal Hašek se na funkci předsedy strany nehodí. Že by se toho měl ujmout někdo třetí. Na serveru www.vasevec.cz, který Paroubek vede, se možná taková osoba objevila.

Senátor Vladimír Dryml pravidelně Paroubkovi na web přispívá. V aktuálním rozhovoru Dryml navíc tvrdí, že ve své vizi nové ČSSD chce především naplnit modernizační program, který připravil právě expředseda.

ČSSD by se mohla rozpadnout, varuje Dryml

Dryml si myslí, že ať zvolí delegáti březnového sjezdu předsedou nynějšího stranického šéfa Sobotku nebo jihomoravského hejtmana Haška, čekají sociální demokracii dva roky svárů mezi oběma tábory a mohla by se i rozpadnout.

Dryml vyvozuje katastrofický vývoj sociální demokracie při zvolení Sobotky nebo Haška do jejího čela z letité nevraživosti a nynějšího "žárlivého" rozesílání stanovisek k politickým událostem oběma hlavními kandidáty. Uvedl, že před lety Sobotka vyhodil Haška z tajemnického místa v poslaneckém klubu ČSSD, čímž zřejmě napětí mezi nimi začalo.

K polarizaci ve straně podle Drymla přispívá i vzájemné napadání "haškovců" a "sobotkovců". Místopředseda Milan Urban prý tvrdě napadá Sobotkova stoupence, středočeského hejtmana Davida Ratha a místopředseda Zdeněk Škromach Sobotku. Podle stranických kuloárů Škromach nezapomněl, že před lety při jeho soupeření o předsednické křeslo se Stanislavem Grossem, Sobotka podpořil pragmaticky raději Grosse, který pak těsně zvítězil.

Programové vize Sobotky a Haška považuje Dryml za "pouhá slohová cvičení". Ještě opovržlivěji se vyjádřil o představě exministra vnitra Martina Peciny, který hodlá také kandidovat. Čiší z ní prý "naprostá bezradnost" a také to, že autor nepovažuje politiku za střet idejí, ale za technologii moci.

Dryml ve své vizi rozhodně odmítá podíl sociálních demokratů na kterémkoli z kroků "vlády pravicového populismu", které prý povedou k nevratné privatizaci státu. Znamenalo by to podle něj návrat k sociálním poměrům na úrovni 19. století.

ČSSD musí podle senátora bránit svobodu lidí, kterou dává do souvislostí s ekonomickými a sociálními podmínkami. Svobodný podle něj nemůže být zaměstnanec, který nemá žádná práva, nemá dost peněz na zaplacení operace a povinně musí šetřit na důchod u soukromých společností, jež mu určí stát.

Člověk nemůže být svobodný ani tehdy, když má k dispozici informace jen z médií, která ovládají politicky angažovaní redaktoři a jejich majitelé, kteří mají zájem na privatizaci státu.

ČSSD musí podle Drymla nabídnout "ekonomický program národní obnovy". Soudí, že malí a střední podnikatelé budou další ze společenských skupin, na kterou dolehnou negativní vládní politiky.

Zabránit musí snížení nebo dokonce zrušení financování stran státem a jejich uvržení do závislosti na sponzorských darech. Považuje to za útok na levicové strany v čele se sociální demokracií, které zastupují spíše nemajetné vrstvy.

Sociální demokraté budou volit předsedu a celé stranické vedení na sjezdu, který se sejde 18. a 19. března v Brně. Nejvíce nominací od okresních konferencí ČSSD dostávají Sobotka s Haškem.