Komunální politika je mnohem lepší byznys než poslanecké či senátorské posty. Jasně je to vidět na předsedovi pražské ČSSD Petru Hulinském, který si díky své funkci jen loni přišel na neuvěřitelných 6,7 milionu korun.

Peníze inkasoval za posty v dozorčích či správních radách Pražské energetiky, Pražské teplárenské a PRE Distribuce. Ve všech firmách totiž zastupuje hlavní město Praha. Své straně ale Hulinský z výdělků skoro nic nedal.

Podle výroční zprávy o hospodaření ji loni sponzoroval jen třiceti tisíci korunami. Dost možná je to ale ve skutečnosti mnohem víc a peníze straně posílá skrytě, stejně jako jeho kolega ze zastupitelstva Miroslav Poche.

Případ Poche

Ten se prořekl, že bere miliony z městských firem a potají sponzoruje ČSSD. V rozhovoru s reportéry HN uvedl, že velkou část odměny z Pražské energetiky, kde zasedá v dozorčí radě, musí odevzdávat straně. "Já jsem ten dar rozepsal na nějakých svých deset členů na obvodě," znělo jeho klíčové přiznání.

Prozradil tím cestu, jak mohou do stran proudit skrytě miliony korun. Ostatně stejně jako on inkasují i další zastupitelé za ČSSD velké peníze, mezi oficiálními sponzory strany ale nejsou.

Srovnání ročních příjmů oranžových politiků s finanční zprávou ČSSD prokazuje, že se financování nejsilnější opoziční strany odehrává v neviditelné zóně: ty největší sumy putují do kasy Lidového domu v podobě stranických příspěvků, které se nemusejí nikde zveřejňovat.

Socialisté loni vybrali více peněz jako anonymní stranické příspěvky než coby jmenovité sponzorské dary. Konkrétně: sponzoři jim poslali 14,6 milionu korun, kdežto straníci "bezejmenných" 17,8 milionu Kč. A jen tak pro představu: podle stanov strany mají důchodci odvádět šedesát korun ročně, členové bez funkcí o několik desítek korun víc. Jednoduchým propočtem však vychází, že každý straník odvedl v průměru tisíc korun.

Vedení ČSSD pokládá Pocheho výroky související s poskytnutím peněz za nešťastné a v mnoha ohledech nepřijatelné. Zároveň lídři strany Pocheho vyzvali, aby jeden z lídrů strany v komunálních volbách v Praze odstoupil z kandidátky.

Jak ale v pátek dodal úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, možností je , že by Poche měl odejít až po volbách. Systém komunálních voleb je trochu jiný než u těch sněmovních, kdyby Poche odešel před volbami, hlasy by ztratili i ostatní kandidáti pražské ČSSD. Na odchod Pocheho z kandidátky by doplatili ztrátou hlasů ostatní sociálnědemokratičtí kandidáti.

Kolik loni inkasovali pražští zastupitelé ČSSD z městských firem