Komunální volby, které začnou už příští pátek, vynesou zvoleným politikům víc peněz než angažmá v parlamentu. Ukázala to sonda HN do majetkových přiznání komunálních politiků. Zatímco přivýdělky poslanců ve státních firmách se počítají „pouze“ na statisíce, městské firmy – zvláště ty pražské, posílají svým politikům i miliony.

Například pražský zastupitel za ČSSD Miroslav Poche si vydělal v dozorčí radě Pražské energetiky 1,6 milionu korun – za pouhý rok a vedle svého platu. Podobných příkladů je mnoho. Zákon o střetu zájmů zakazuje, aby placení komunální politici brali peníze i od městských firem. Zvolení zástupci si ale našli cesty, jak zákon obcházet.

Například tak, když starosta městského obvodu bere peníze za post ve firmě, kterou ovládá hlavní město. Nebo když politik bere peníze od firmy, která sice není přímo městská, vlastní ji ale jiná společnost, která už městská je.

Podobné kličky používali poslanci, když brali peníze z ČD Cargo. Tvrdili, že firma není státní, protože ji vlastní České dráhy. Že jsou státní České dráhy, nikomu nevadilo. Dnes je to už zakázané. Na komunální politiky ale nikdo netlačí.

Premiér: Správné to není

"To, že si takhle přivydělávají, způsobilo chaos a nedůvěru. Musí se to vyřešit zákonem, chceme to vymyslet s ministerstvem spravedlnosti,“ tvrdí předseda Věcí veřejných Radek John.

Premiér Petr Nečas, který sám s přilepšováním si na úkor státu bojuje, ale měnit zákon nechce. „Správné to není a mělo by být věcí jednotlivých obcí a komunálních politiků, aby své chování zdůvodnili občanům a voličům. Řešit vše zákonem nejde,“ řekl HN premiér Petr Nečas.

A jak se na to dívají ti, kdo do vedení Prahy kandidují? „My už jsme se o těch odměnách bavili a shodli jsme se, že tohle je otázka, která by se měla vyřešit po volbách,“ říká Boris Šťastný, jeden z lídrů pražské ODS.

Podle lídra TOP 09 Zdeňka Tůmy by městské firmy měli řídit odborníci. Pokud jsou ale odborníci sami politici, není důvod, aby za své posty nebrali odměny. Sami pobírači odměn se hájí tím, že za hospodaření společností ručí majetkem.