Občanští demokraté v Praze oproti komunálním volbám v roce 2006 ztrácejí téměř polovinu hlasů, přesto podle průzkumu agentury SC&C pro Českou televizi (ČT) v metropoli vedou o tři procenta před druhou TOP 09. Třetí sociální demokraté a čtvrtí komunisté by podle průzkumu získali zhruba stejný počet hlasů jako před čtyřmi lety. V komunální politice mají šanci prorazit také Věci veřejné a koalice Strany zelených (SZ) a SNK ED, informovala v úterý ČT.

Průzkum přisuzuje občanským demokratům 28 procent, což oproti roku 2006 (ODS získala 54,4 procenta) znamená ztrátu rovných 26,4 procenta. Pro podporu TOP 09 se vyslovilo 25 procent respondentů, lze tedy předpokládat, že jde právě o voliče, kteří před čtyřmi roky podporovali ODS.

Sociální demokraty podpořilo 15 procent respondentů, pro KSČM se v průzkumu vyslovilo devět procent voličů, pro Věci veřejné osm procent dotázaných. Koalice Strany zelených (SZ) a SNK ED by podle volebního modelu získala čtyři procenta, v rámci dvouprocentní statistické odchylky tedy šanci na úspěch v komunálních volbách má.

K volbám se chystá 71 procent dotázaných, deset procent zřejmě k volbám nepůjde, 19 procent respondentů se určitě nechystá.

Průzkum zveřejnila televize v souvislosti s úterním speciálním vydáním diskusního pořadu Otázky Václava Moravce, ve kterém budou diskutovat straničtí kandidáti na pražského primátora - za ODS Bohuslav Svoboda, za TOP 09 Zdeněk Tůma, za sociální demokraty Jiří Dientsbier ml., Marta Semelová z KSČM, Markéta Reedová za VV a za koalici SZ a SNK ED Petra Kolínská.