Expředseda ČSSD Jiří Paroubek varuje svou stranu před zbytečnou panikou, které propadá, před generální revizí své politiky a před ústupky vůči vládě ODS, TOP 09 a VV. Letošní hubené vítězství ve sněmovních volbách považuje jen za epizodu v její historii a za důsledek nezvládnutí závěru předvolební kampaně. Na serveru www.cssd.cz také napadl postoje a výzvy některých politiků ČSSD a senátních kandidátů a obvinil je z "politické hlouposti".

Vyhranil se zejména vůči exministrům Martinu Pecinovi a Janu Kohoutovi. O prvním z nich se spekuluje jako o možném kandidátovi do čela strany, druhý se chce stát senátorem za ČSSD.

Už v létě Paroubek inicioval slovní půtky ve vedení strany, když řekl, že by se v budoucnu mohl stát šéfem strany středočeský hejtman David Rath. Proti jeho případné kandidatuře se okamžitě ostře ohradilo několik představitelů strany.

Jednáte s vládou v předklonu

V pátek expředseda ČSSD napsal, že ještě donedávna považoval za "největší hloupost" politiku hejtmanů vůči premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Obvinil hejtmany, že jednají s vládou v předklonu. Tak by neměl s kabinetem jednat nikdo ze sociálních demokratů, zdůraznil. Postavil se tak znovu za Ratha.

Všechny Paroubkovy představy o "politické hlouposti" prý ale překonala výzva Peciny a Kohouta za slušnost v politice. Sociální demokracie se podle něj nemá za co omlouvat poté, co proti ní byla vedena tvrdá kampaň a její představitelé byli na mítincích fyzicky napadáni pravicovými bojůvkami.

Politiku "úplného zapomenutí" na příkoří a podpásové útoky vedené před volbami proti ČSSD považuje Paroubek za zcela naivní. Tvrdí, že pokud bude mít v příštích volbách ČSSD šanci zvítězit a sestavit vládu, pak se budou tyto útoky opakovat.

Pošlu láhev dobrého šampaňského

Paroubka také zarazila Kohoutova výzva na programové konferenci ČSSD k odchodu dalších lidí z vedení sociální demokracie. ČSSD podle něj nemá personálních rezerv nekonečně. Kdyby ČSSD nedělala "standardní opoziční politiku vůči Topolánkově vládě, nestal by se ani Kohout místopředsedou vlády" Jana Fischera, vzkázal Kohoutovi, který kandiduje do Senátu v šestém pražském obvodě.

Kohoutův volební výsledek Paroubek odhadl na deset až 12 procent, protože pevné voličské jádro ČSSD jeho politice nebude rozumět. "Bude-li mít J. Kohout lepší volební výsledek, pošlu mu rád láhev dobrého šampaňského ze své sbírky," uzavřel expředseda ČSSD.

Výsledek senátních a komunálních voleb napoví, jaké síly budou mít politici ČSSD před volbou nového předsednictva. ČSSD bude zřejmě tentokrát volit svého předsedu v přímých volbách. Rozhodnout o tom má ústřední výkonný výbor na svém listopadovém zasedání. Zbytek stranického vedení pak zvolí delegáti 18. a 19. března na řádném sjezdu v Brně.