10 milionů Libora Ambrozka

Jak Libor Ambrozek vysvětluje, že měl 10 milionů na dům

- 0,5 milionu dědictví po dědečkovi

- 1,5 milionu za prodej bytu

- 0,5 milionu za prodej akcií

- 0,25 milionu stavební spoření

- 2 miliony prý vydělala manželka jako poradkyně

- 2 miliony korun úspory do roku 2005 (takové úspory Ambrozek přiznal deníku Právo 7. 5. 2005)

- zbývá 3,25 milionu korun, které Ambrozek musel ušetřit od poloviny roku 2005 do roku 2009 (tedy 63 tisíc měsíčně)

Libor Ambrozek má tři děti a manželku Moniku. V červnu 2006 říkal v MF Dnes, že je jeho žena na rodičovské dovolené. Od té doby se Ambrozkovým v únoru 2008 narodil ještě syn Michal.

Za co utrácel mezi lety 2005 až 2009, kdy měl uspořit 3,5 milionu korun

2005
- koupil třetinu lovecké chaty ve Strání za 350 tisíc korun - bez hypotéky; sponzorský dar KDU-ČSL 29 tisíc korun

2006
- sponzorský dar KDU-ČSL 30 tisíc korun

2007
- sponzorský dar KDU-ČSL 30 tisíc korun

2008
- sponzorský dar KDU-ČSL 100 tisíc korun

2009 až 2010
- byl tři týdny v Antarktidě; cestu, která stála přes 100 tisíc, platil ze svého

Lidovecký exministr Libor Ambrozek kvůli tomu, že nedokáže vysvětlit, kde vzal deset milionů na dům, nebude usilovat o post vicehejtmana Jihomoravského kraje. Na případ ve čtvrtek upozornily Hospodářské noviny.

"Vzhledem ke spekulacím, které se objevily v tisku v souvislosti s mým rodinným domem a tzv. zneužíváním poslaneckých náhrad a abych předešel eskalaci mediální kampaně na toto téma, která nemá jiný cíl, než poškodit KDU-ČSL a vzniklou koalici v Jihomoravském kraji, rozhodl jsem se nekandidovat na funkci náměstka hejtmana Jihomoravského kraje ani na žádnou jinou placenou veřejnou funkci," uvedl Ambrozek v tiskovém prohlášení. 

HN spočítaly, že exposlanec musel zneužít náhrady, aby si mohl pořídit dům v Kyjově za deset milionů korun. Politik na jejich dotaz, zda je to pravda, nereagoval. Později Ambrozek serveru iDnes.cz potvrdil, že na dům část svých poslaneckých náhrad použil. Poslanecké náhrady ale mají usnadnit zákonodárcům práci, nikoliv sloužit na živobytí.

K objasnění majetkových poměrů Ambrozka vyzvali jak jeho straničtí kolegové, tak i jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).Exministr našetřil miliony na nový dům, neví se jak

Ambrozek nebyl jediným

"Zneužití poslaneckých náhrad je z mého pohledu neakceptovatelným porušením zákona, byť není sankcionováno peněžním či jiným trestem. Morálně je takové jednání profesionálního politika nepřijatelné a nehájitelné," prohlásil Hašek.

Bývalý hejtman a Ambrozkův stranický nadřízený Stanislav Juránek řekl, že kvůli záležitosti se sejde jak klub krajských zastupitelů, tak vedení jihomoravské KDU-ČSL. Budou tam věc řešit, budou chtít také slyšet Ambrozkovu obhajobu. Věc chtějí mít vyřešenou nejpozději do 1. září, kdy mají se sociální demokracií podepisovat smlouvu o nové krajské koalici. Ta minulá složená z ČSSD a ODS se rozpadla.

Stavbu Ambrozek uvedl v majetkovém přiznání, které poslanci odevzdávali na konci funkčního období. Z něj vyplývá, že v roce 2008 si dnes už bývalý lidovecký poslanec koupil pozemek se starým domem za tři miliony korun. V roce 2009 ho pak za sedm milionů přestavěl.

Zvláštní ale je, že celou stavbu platil sám a nepotřeboval žádnou hypotéku. "Měli jsme byt v Praze, který jsme prodali. Moje žena ze svých podnikatelských aktivit měla dva miliony korun a potom to byly příjmy z vypořádání dědictví po dědovi a zbytek byly úspory," řekl HN Ambrozek.

Zbývalo vysvětlit pět a půl milionu. Pokud si nic nepůjčil, musel by je Ambrozek během čtrnácti let v politice ušetřit. Problém ale je, že to nejsou úspory za celou jeho kariéru.

Když se totiž deník Právo v roce 2005 Ambrozka ptal na jeho majetkové poměry, politik řekl, že má na kontě dva miliony korun. Od té doby by tedy musel naspořit tři a půl milionu korun. Aby to dokázal, musel by si měsíčně dávat stranou 63.000 korun. To je celý čistý plat, který bral po většinu tohoto období jako předseda sněmovního výboru pro životní prostředí.

Stačily i ty náhrady?

HN navíc nezahrnuly vedlejší výdaje Ambrozkovy rodiny - sponzorské dary KDU-ČSL ve výši necelých 189.000 korun, nákup chaty za 350.000 korun či dovolenou v Antarktidě. Ta podle jeho vlastního prohlášení vyšla na 100.000 korun.

Z čeho tedy Ambrozek živil své tři děti a ženu, která byla nejméně do roku 2006 na rodičovské dovolené? Zbývá jediné - poslanecké náhrady. Tedy peníze určené výhradně na dopravu, ubytování či ošacení".

Zákon o platech ústavních činitelů stanoví, že pokud to měl Ambrozek domů z Prahy do svého bydliště na jižní Moravě nebo do své poslanecké kanceláře déle než 250 kilometrů, mohl dostávat až kolem 34.000 korun na náhradě za cestovné. Kolem 9000 korun mohl dostávat jako náhradu na stravné a reprezentaci.

Ambrozek není jediným poslancem, který takto postupoval. Loni se k této praktice přiznal současný úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který si na svůj byt v Praze částečně našetřil také z náhrad. Časopis Týden loni informoval o poslanci Janu Schwippelovi (původně za ODS), který si nechal od sněmovny proplácet bydlení, ačkoli měl v Praze vlastní byt.