Nezisková organizace Acta non verba si podáním trestního oznámení na Ministerstvo dopravy vymohla odstranění billboardu na tahu z Prahy do Slaného.

Letos v únoru do něj narazila řidička, která dostala na zledovatělé silnici smyk. Než k havárii dorazili hasiči, spustila se na místě série dopravních nehod. Celkem se střetlo 12 automobilů, několik osob bylo zraněno.

Billboard stál příliš blízko silnice - pouhých pět metrů od vozovky.

Budeme se soudit dál

Přestože poutač zmizel, trvá ředitel Acta non verba Vojtěch Razima na trestním oznámení na Ministerstvo dopravy. "V každém případě budeme pokračovat. Úředníci Ministerstva dopravy povolením billboardu spáchali trestný čin obecného ohrožení, protože billboard je evidentně nebezpečný a jeho umístění ignoruje zákon i zdravý rozum. Podle našich informací zatím vyšetřování příliš nepokročilo, ale doufám, že úředníci nakonec odsouzeni budou," uvedl.

Naopak Ministerstvo dopravy svůj podíl na nehodě popírá. „Za volantem nesedí billboard, ale konkrétní řidič, která může být pachatelem dopravní nehody. Za 99 procent nehod může lidský faktor," říká tiskový mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Zároveň dodává, že ministerstvo si novou výstavbu billboardů nepřeje.

Pro obecně prospěšnou společnost Acta non verba toto není poslední případ. Má vytipované další billboardy, především v Praze, na Chrudimsku a okolo silnice R7, které by chtěla nechat odstranit. Příští týden pravděpodobně zmizí reklamní poutač z hlavního tahu Chrudim-Pardubice.


FOTO: Do billboardu u dálnice vrazilo v únoru osobní auto a spustilo hromadnou havárii 12 vozů. Dnes už je reklamní poutač pryč.

 

Související