Nový ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) patří k nejméně známým tvářím nové vládní sestavy. Už teď má ale jednu jistotu - na pozici tiskového mluvčího má zkušeného mediálního profesionála. Pozici totiž přijal sedmatřicetiletý Stanislav Brunclík, letitý šéf publicistiky a moderátor pořadu Střepiny na televizi Nova.

"Post tiskového mluvčího Jiřího Bessera jsem přijal mimo jiné proto, že si vážím jeho názorů i obětavé letité práce coby starosty Berouna," uvedl pro HN Stanislav Brunclík, který opustil Novu v květnu společně s šéfem zpravodajství Petrem Mrzenou.

"Nova již v lednu v souvislosti s akvizicí zpravodajské agentury Mediafax a jejím začleněním do struktury TV Nova avizovala, že optimalizuje procesy v televizním a internetovém zpravodajství. Také za propouštěním obou těchto zaměstnanců stojí právě optimalizace procesů v televizním a internetovém zpravodajství a publicistice, které souvisejí se začleněním Mediafaxu, " řekla tehdy k překvapivým personálním změnám na vysokých manažerských postech mluvčí stanice Michaela Fričová.
 
Je jasné, že Bessera čeká na ministerstvu kultury od první chvíle velké množství práce: musí dořešit, kdo povede Českou filharmonii, která se bouří proti dočasnému šéfovi Václavu Kasíkovi, kterého instaloval ministr kultury v demisi Václav Riedelbauch nebo spory Jiřího Fajta a Milana Knížáka okolo konkurzu na nového šéfa Národní galerie.
 
Nový šéf resortu kultury bude mít na starosti i problematiku investičních pobídek pro filmaře, kterou Evropská komise pro Česko schválila před dvěma týdny. "Hned v pondělí po festivalu běžím na Ministerstvo kultury podat přihlášky pro chystané koprodukce. S novou politickou reprezentací v čele s Jiřím Besserem už jsme začali předběžně jednat," řekl za Asociaci producentů v audiovizi na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových varech pro HN její šéf, producent Pavel Strnad ze společnosti Negativ.
 
Už minulý týden Jiří Besser uvedl, že souhlasí s plošnými škrty v rozpočtu, které by měly postihnout i jeho resort. Věří, že je schopen s pomocí pravděpodobného ministra financí a svého stranického kolegy Miroslava Kalouska nalézt další finanční prostředky přímo na ministerstvu kultury a v ministerstvem zřizovaných organizacích. Uvedl to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Besser nechce vymýšlet žádnou strategii, kterou by se ministerstvo kultury plánovaným škrtům vyhnulo. "Těm škrtům se nemůže vyhnout celý stát, nemůžeme se tomu vyhnout jako budoucí vláda trojkoalice," uvedl s poukazem na to, že škrty nastanou i v tak důležitých oblastech, jako je zdravotnictví nebo sociální věci.

Politik v televizi poprosil o čas, aby mohl finanční prostředky nejprve najít a případně ušetřit "na území ministerstva kultury". Až poté požádá ministra financí o další peníze pro resort. "Říká se tomu snížit mandatorní výdaje. O kolik to bude procent, si netroufám říct," prohlásil Besser.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist