Kandidát na ministra kultury Jiří Besser (TOP 09) souhlasí s plošnými škrty v rozpočtu, které by měly postihnout i jeho resort. Věří, že je schopen s pomocí pravděpodobného ministra financí a svého stranického kolegy Miroslava Kalouska nalézt další finanční prostředky přímo na ministerstvu kultury a v ministerstvem zřizovaných organizacích. Uvedl to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Besser nechce vymýšlet žádnou strategii, kterou by se ministerstvo kultury plánovaným škrtům vyhnulo. "Těm škrtům se nemůže vyhnout celý stát, nemůžeme se tomu vyhnout jako budoucí vláda trojkoalice," uvedl s poukazem na to, že škrty nastanou i v tak důležitých oblastech, jako je zdravotnictví nebo sociální věci.

Politik v televizi poprosil o čas, aby mohl finanční prostředky nejprve najít a případně ušetřit "na území ministerstva kultury". Až poté požádá ministra financí o další peníze pro resort. "Říká se tomu snížit mandatorní výdaje. O kolik to bude procent, si netroufám říct," prohlásil.


Dodal, že chystaná trojkoaliční smlouva se zabývá mimo jiné příjmy kultury, importem zahraniční kultury pro české obyvatele, exportem české kultury za hranice či přípravou řádných grantových systémů. To vše podle něj mohou být potenciální finanční zdroje pro kulturu. Pokud to budou vyžadovat krizová opatření, nebránil by se Besser tomu, aby takto nabyté prostředky přešly na přechodnou dobu do státního rozpočtu. Zároveň prý ale chce roli ministerstva kultury posílit.

Ministr kultury v demisi Václav Riedlbauch poukázal v České televizi na to, že jeho resort nejvíce trápí a zatěžuje otázka nedořešeného vztahu státu a církví. Úřad například ze svého rozpočtu financuje platy duchovních. "Dokud se to nevyřeší, tak má ministerstvo kultury hrozně svázané ruce," řekl.


Kalousek v televizi uvedl, že trojkoalice by si dohodu s církvemi přála co nejdříve. Zároveň ale upozornil na to, že ušetřené peníze by ministerstvu kultury nezůstaly. "(Rozpočtová) kapitola (ministerstva kultury) je právě proto tak veliká, že ministerstvo kultury musí zajišťovat platy duchovních. Pokud nebude muset zajišťovat platy duchovních, tak tak veliká nebude," řekl. Doplnil, že kultura je pro něj zásadní prioritou. "Ale abychom na ni uvolnili prostředky, tak je nejdřív musíme přestat prožírat někde jinde," uzavřel.