Kam s ním? Sociální demokraté se usilovně snaží najít uplatnění pro svého bývalého předsedu. Strana dnes už řadového poslance Jiřího Paroubka nominovala do dvou sněmovních výborů. Aby se Paroubek chopil řízení vlivného rozpočtového výboru a výboru hospodářského, ale odmítají koaliční strany.

Ty sice předpokládají, že levicové opozici přenechají předsednictví v některých významných výborech. Zrovna Paroubek ale není například podle TOP 09 pro výkon funkce předsedy výboru dostatečně důvěryhodnou osobou. Také se již ozvala ODS, která bude prosazovat za předsedu rozpočtového výboru svého kandidáta.

Právě dnes sněmovna rozhoduje o obsazení svých sedmnácti výborů. Pokud by sociální demokraté přeci jen uspěli, dostával by Paroubek ke svému poslaneckému platu  a náhradám i příplatek za funkci předsedy výboru, ten činí v současné době téměř 26.000 korun měsíčně.

Někteří sociální demokraté by Paroubka také rádi viděli jako senátora. Server Týden.cz přinesl informaci, že severočeská ČSSD přišla s plánem, jak Paroubka do horní komory parlamentu. Bývalý předseda strany ale označil tyto informace za spekulace a dodal, že bude "obyčejným" poslancem a chce se věnovat rodině a publicistice.

Pokusy někam Paroubka posadit, probíhají celou dobu od sněmovních voleb. V červnu se objevily informace, že členové současného vedení strany by ho rádi viděli na místě velvyslance nebo v dozorčí radě některého ze státních podniků.

Měli se obávat, že Paroubek svou novou roli nezvládne a jeho nadměrné ambice se projeví tím, že bude lídrům ČSSD ve sněmovně "okopávat kotníky". "Určitě mu nějakou takovou nabídku učiníme," připustil tehdy pro HN pod podmínkou anonymity jeden z místopředsedů strany.

Bývalý šéf sociální demokracie, který rezignoval po neúspěchu strany ve sněmovních volbách, však takové snahy odmítl. "Jejich apetit je větší než jejich reálné možnosti. Chci působit v domácí politice. Nečekám od nikoho z ČSSD milodary. Požádal jsem proto své kolegy, aby nešířili nesmyslné řeči," sdělil tehdy Hospodářským novinám Paroubek.
Zájem o Paroubkovu budoucnost naznačil v rozhovoru pro HN v polovině června i premiér Petr Nečas. "Není možné jen tak ohrnout nos nad tím, že je tady někdo se zkušenostmi premiéra. Tím ale neříkám, že na něco podobného má nárok třeba Stanislav Gross... Obecně si ale všimněte, kolik odborných mezinárodních pozic v ekonomické a politické oblasti je zastáváno bývalými předsedy vlád," řekl Nečas.