Bývalý šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek chce po celé čtyři roky vydržet ve sněmovních lavicích coby řadový poslanec. A to i přesto, že členové současného vedení strany by ho podle informací HN raději viděli na místě velvyslance nebo v dozorčí radě některého ze státních podniků.

Bojí se totiž, že Paroubek svou novou roli nezvládne a jeho nadměrné ambice se projeví tím, že bude lídrům ČSSD ve sněmovně "okopávat kotníky".

"Určitě mu nějakou takovou nabídku učiníme," připustil pro HN pod podmínkou anonymity jeden z místopředsedů strany. Bývalý šéf sociální demokracie, který rezignoval po neúspěchu strany ve sněmovních volbách, však takové snahy odmítá.

"Jejich apetit je větší než jejich reálné možnosti. Chci působit v domácí politice. Nečekám od nikoho z ČSSD milodary. Požádal jsem proto své kolegy, aby nešířili nesmyslné řeči," sdělil Hospodářským novinám Paroubek.

Sociální demokraté si o víkendu po neúspěšných volbách sypali popel na hlavu a slibovali razantní změny. Ústřední výkonný výbor ČSSD však personální odpovědnost nevyvodil, nové vedení si socialisté budou s definitivní platností volit až příští rok na jaře.

"Účelnější je věnovat se teď senátním a komunálním volbám než tvrdé vnitrostranické diskusi o změnách," odmítl rychlou personální obměnu místopředseda strany Zdeněk Škromach. Podobně hovořil i další místopředseda Roman Onderka: "Nejde jen tak někomu uříznout hlavu, situace se musí nejprve zanalyzovat, pak teprve řešit."

ČSSD řešila i podezřelé nábory členů zejména v severních Čechách. Na přijímání nových členů vyhlásila stop stav, nedávno přijaté členy bude prověřovat kontrolní komise. Strana také připraví takovou změnu stanov, aby nemohlo docházet k účelovým náborům. "Lidé mají do ČSSD přicházet, protože jim je programově blízká, ne proto že jim někdo zaplatí 200 Kč nebo guláš na schůzi," řekl Bohuslav Sobotka, který stranu prozatím vede.