Vedení komunistické strany v pátek rozhodlo, že její poslanci nové vládě ODS, TOP 09 a Věci veřejné nedají ve sněmovně důvěru. Komunisté současně vyzvali občany, aby proti chystaným opatřením vlády vyšli do ulic.

"Výběr osobností a to, co zbylo z programů stran rodící se koalice, naprosto nezaručuje ekonomickou prosperitu České republiky ani důstojný život všech občanů," tvrdí komunisté v dokumentu, který vydali po své schůzi. České republice podle nich hrozí odbourání posledních sociálních jistot vybojovaných minulými generacemi.

Kandidáti na ministry podle KSČM ukazují, že jim půjde více než o správu státu o byznys a boj o státní zakázky. Vít Bárta (VV), který má být ministrem dopravy, a na ministerstvo pro místní rozvoj mířící Kamil Jankovský (VV) se netají tím, kolika miliony ze svých firem pomohli volební kampani Věcí veřejných, ani tím, že svou investici chtějí zpět. Radek John otevřeně říká v rozporu s ústavou a zákony, že z pozice ministra vnitra může ovlivňovat Policii ČR, uvádí KSČM ve stanovisku.
Miroslav Kalousek (TOP 09), který má usednout do křesla ministra financí, je podle KSČM jako šéf financí vlády Mirka Topolánka odpovědný za pětinu dluhu ČR, který se jeho vinou vyšplhal na 1,3 bilionu korun. A právě tento člověk bude podle KSČM propouštět, škrtat v porodném a šetřit na sociálních dávkách, zkracovat dobu a výši příspěvku v nezaměstnanosti, zvyšovat platby u lékaře bez ohledu na dopady na občany, zatímco chce dál protežovat bohaté a velkokapitál daňovým zvýhodňováním.

"Lidé by proto měli podpořit aktivity občanských sdružení, odborů a KSČM a dát tak rodící se vládě najevo, že si přejí důstojně žít a nikoli živořit," uvádí v dokumentu komunistický výkonný výbor.