Ta otázka se skloňuje už několik dní. A znovu se připomněla, když před pondělním večerním jednáním Věci veřejné zopakovaly své ultimátum: Buď budeme ovládat ministerstvo vnitra, anebo do koaličního projektu vůbec nevstoupíme.

Proč je tedy nebezpečné, aby resort, který spravuje citlivé databáze a řídí policii, ovládla strana spojená pupeční šňůrou s největší českou bezpečnostní agenturou ABL?

Poražený vítěz letošních voleb, socialisté, v tom mají jasno. "Svěřit ministerstvo vnitra do rukou Věcí veřejných znamená riziko privatizace tohoto klíčového resortu do rukou jedné bezpečnostní agentury," tvrdí Bohuslav Sobotka, úřadující šéf ČSSD.

Agenturu založil místopředseda, sponzor a jeden z hlavních vládních vyjednávačů Věcí veřejných Vít Bárta. Už minulý týden se snažil kritice předejít, když oznámil, že se svého podílu zbavil. Sobotka se přesto obává, že ABL se bude snadněji než kdy dřív dostávat k veřejným zakázkám. "Ten střet zájmů hrozí. To, že Bárta prý prodal svůj podíl bratrovi, nepovažuji za optimální řešení," dodává Sobotka.

Na jeho postoji nezměnila nic ani pondělní překvapivá nabídka vyjednávačky VV Karolíny Peake, která navrhla, aby na vnitro usedli náměstci více stran, včetně ČSSD.

Kritika, třebaže opatrná, přichází i od policistů. "Zřejmý vliv na vnitro ABL by byl jasně kontraproduktivní. A kdyby zde takový vliv nebyl, tak by byly škodlivé i spekulace o takovém vlivu," nechal se slyšet předseda Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek.

Domácí náramky

Jenže spekulace o privatizaci policejních činností a protekci při veřejných zakázkách zůstávají - zatím - bez reálného základu.

Snad až na jednu výjimku: Bártova ABL se nyní účastní výběrového řízení vypsaného ministerstvem spravedlnosti na dodávku náramků pro hlídání odsouzených, kterým bylo uloženo domácí vězení. Bárta již dříve tento miliardový tendr zpochybnil a slíbil, že jeho strana bude prosazovat jeho zastavení. Nejnověji však prohlásil, že se jeho někdejší agentura do tendru znovu nepřihlásí. "Společnost ABL nemůže získávat žádné zakázky, které by byly spojené se mnou," dodal. Současně si ale nechal manévrovací prostor: jeho exfirmu prý není možné vyloučit ze všech veřejných zakázek.

Přitom obava z protekčního zacházení je v českých poměrech pochopitelná. Společnost Viamont, kterou zakládal někdejší ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS), za jeho ministrování zažila zlaté časy: díky státním zakázkám znásobila svoje příjmy, z eráru inkasovala 14 miliard korun.

Pochybnosti o přihrávání zakázek Viamontu trvají, i když Řebíček tvrdí, že svůj podíl ve firmě prodal a na jednotlivé zakázky neměl přímý vliv. Bárta se může ocitnout v obdobném podezření, i když se důsledně odřízne od agentury, kterou zakládal. Znak ABL se totiž teoreticky může v budoucnu objevit na vrátnicích státních a polostátních podniků, které neovládá přímo ministerstvo vnitra.

ODS: Nic jiného nezbude

Občanští demokraté tuší, že Johnovi ministerstvo vnitra nakonec přenechají. I proto, že podle náznaků od vyjednávačů VV jde o poslední kritický bod, po jehož překonání nebude strana vznik vlády dál brzdit.

Někteří koaliční politici se ale bojí toho, že skutečný vliv na vnitru bude místo Radka Johna uplatňovat Vít Bárta a bude se opravdu pokoušet prosadit částečný outsourcing policejních služeb. Tedy to, aby soukromé agentury mohly plnit některé úkoly policie. Ostatně podobně podniká ABL v některých pražských městských částech už dnes. Třeba v Praze 10 získala zakázku na hlídání veřejných prostor, tedy vlastně na úkoly, které má jinak běžně plnit městská policie: hlídači ABL za dva miliony korun měsíčně vyhánějí z veřejných míst bezdomovce.

Ve vládním programu ale nic takového nebude. "Vít Bárta na jednání nevznášel žádné požadavky, které by naznačovaly posilování soukromých agentur," tvrdí vyjednávač ODS Jaroslav Salivar.