Věci veřejné se měsíc po volbách dostaly do pasti. Příliš se jim nechce vstupovat do vlády s ODS a TOP 09, zároveň se ale bojí, že pokud by teď vycouvaly z koalice, doplatí na to v komunálních volbách. Jejich partneři z TOP 09 a ODS ale tvrdí, že si VV jen zkoušejí vyvzdorovat co nejlepší podmínky - což z pohledu Věcí veřejných znamená ovládnout ministerstvo vnitra.

Na klíčový silový resort měly Věci veřejné zálusk ještě před volbami. Alespoň to jejich zástupci říkali na neformálních setkáních se zástupci ostatních stran. Důvod byl, a je, přitom jednoduchý - za Věcmi veřejnými stojí podnikatel Vít Bárta, který po revoluci založil a donedávna i vlastnil agenturu ABL, jednu z největších soukromých bezpečnostních agentur v Česku. Sám navíc učí i na policejní akademii.

K ministerstvu vnitra tak měly Věci veřejné od počátku nejblíže. Vazba se ještě upevnila poté, co si strana sepsala volební program postavený hlavně na boji s korupcí. A ten by se jí nejlépe prosazoval opět přes ministra vnitra, na kterého navrhují předsedu strany Radka Johna.

Co vlastně VV chtějí?

"Je to úhelný bod našeho programu. My jsme například upustili od vzniku finanční policie a souhlasili jsme s týmem odborníků v současných strukturách policie. O to víc potřebujeme mít jistotu, že tyto a další věci budou naplněny," vysvětluje Bárta požadavky Věcí veřejných, které včera značně podráždily představitele ostatních stran.

"Je to krajně nezodpovědné klást si ultimativní požadavky dřív než jednání začala," reagoval třeba místopředseda ODS Alexandr Vondra .

Ještě před rokem měly ale Věci veřejné jiný cíl - uspět na podzim 2010 v komunálních volbách v Praze. To by ale vstup do koaliční vlády výrazně zkomplikoval. V hlavním městě by totiž měly VV největší šanci, pokud by fungovaly jako alternativa k ODS, spojené se skandály v Praze za posledních dvacet let, i k TOP 09, která by se v té době už účastnila kabinetu zavádějícího nepopulární reformy.

Pokud VV s oběma pravicovými stranami vstoupí do vlády, budou se v kampani jen těžko moci proti nim vymezovat. Už by nemohly oživit heslo pro sněmovní volby "Konec politických dinosaurů", když by se stejnými dinosaury typu Miroslava Kalouska seděly ve vládě.

Představitelé VV, a především jejich hlavní mozek Vít Bárta, ale mají strach, že jednání o vládě zašla už tak daleko, že vycouvání z nich by mohlo stranu v příštích volbách zásadně poškodit. Voliči dali pravicovým stranám pohodlných 118 mandátů a hlavně za situace, kdy veřejnost vidí, že v Británii vznikla vláda během týdne a na Slovensku se rýsuje dohoda už po čtrnácti dnech, by se v Česku krach koaličních jednání těžko vysvětloval.

Za této situace VV veřejné zvažují dvě cesty. Především tu, zda je výhodnější riskovat a vystoupit z koaličních jednání. Druhou variantou je už jen možnost do vlády jít a vydupat si co nejlepší podmínky.

Tvrdě ale při jednání o budoucí vládě vystupuje i TOP 09 nebo spíš její místopředseda a zkušený politický taktik Miroslav Kalousek, který se chce v budoucí vládě Petra Nečase stát ministrem financí. Narozdíl od Věcí veřejných to neřekl přímo do médií, zato ale neoficiálně před novináři říkají tento požadavek Kalouskovi spolupracovníci.

Předseda ODS a budoucí premiér Petr Nečas dal přitom už několikrát najevo, že jeho strana by si resort financí ráda ponechala. Pokud by měla ale dohoda o vládě váznout na tom, jestli TOP 09 získá ministerstvo financí, ODS by zřejmě ustoupila. Resort by ale oslabila a některé jeho pravomoci převedla jinam. Stejně tak je pravděpodobné, že pokud by VV trvaly na ministru vnitra, ostatní strany by jim resort nakonec zřejmě přenechaly.