Soutěžní komise Pražské informační služby (PIS) doporučila za provozovatele sedmi pražských památek bezpečnostní firmu ABL. Stará se o ně od loňského srpna, kdy se PIS rozhodla nalézt externího správce Prašné brány nebo Petřínské rozhledny. PIS nyní bude s ABL jednat o smlouvě, sdělila ČTK ředitelka PIS Lucie Ramnebornová. ABL založil Vít Bárta z Věcí veřejných.

Bárta kvůli svým aktivitám v politice a podezření ze střetu zájmů svou polovinu bezpečnostní agentury v posledních dnech prodal. "Akcie koupil můj bratr," řekl, ale cenu uvést nechtěl. Firma ABL má roční obrat kolem miliardy korun.

PIS od srpna na ABL převedla správu Prašné brány, Malostranské mostecké věže, Staroměstské mostecké věže, Petřínské rozhledy a bludiště, věže v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně a Staroměstské radnice. Firma za roční pronájem zaplatila 50 milionů korun, nyní nabídla o pět milionů víc. Na jak dlouho bude smlouva uzavřena a kolik nakonec ABL za pronájem zaplatí, se rozhodne až při podpisu konečné smlouvy, řekl ČTK Zdeněk Novák ze společnosti ABL.

"Je to obrovská výzva, jsme rádi, že jsme pronájem obhájili," dodal Novák. Firma má v plánu podle něj v budoucnu otevřít nové expozice nebo připravit nové akce.

PIS si dosavadní spolupráci pochvalovala, zvýšila se podle ní návštěvnost památek. Zpočátku ale nájem vzbudil kritiku magistrátní opozice. Kritizován byl i způsob prezentace věží, kdy turisty na návštěvu lákají figuranti v kostýmech.

Smlouva byla uzavřena na rok, PIS poté chtěla vyhodnotit externí správu památek. V dubnu pak bylo rozhodnuto o pokračování v projektu. Do výběrového řízení se podle Ramnebornové přihlásili dva zájemci. Soutěžní komise složená z odborníků, zástupců PIS a magistrátu pak vybrala nabídku ABL. Toto rozhodnutí se dalo očekávat, Ramnebornová již v minulosti uvedla, že doufá v prodloužení smlouvy. Komise ale nejlepší nabídku vybrala v anonymním kole, zdůraznila ředitelka.

"Nabídku společnosti ABL porota vyhodnotila jako nejlepší z nabídek, především v oblasti budoucích investic do rozvoje, kulturního přínosu a výše nájmu," uvedla Ramnebornová.

PIS nyní s firmou začala vyjednávat o detailech smlouvy, výsledky by měly být známy do dvou týdnů. Výběrové řízení může být ještě zrušeno.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist