Kdyby to takhle pokračovalo dál, mohlo by Česko mít novou vládu během několika málo týdnů. Lídr ODS Petr Nečas a jeho tým vyjednavačů totiž během včerejška stačili dohodnout základy budoucí možné koalice s TOP 09 i s Věcmi veřejnými.

Domluvili se, že chtějí společně vládnout, bojovat s dluhy a řešit korupci. A také už včera udělali první působivý krok - hned po prvním jednání oznámili, že sníží platy ústavních činitelů, zdaní poslanecké náhrady a omezí imunitu zákonodárců. Věci, po kterých česká veřejnost už dlouho volá.

 

Byznysmen na vnitro?

Malé strany si ale podle informací HN kladou několik podmínek, pokud jde o vliv ve vládě. TOP 09 by chtěla post ministra financí a ministra zahraničí a Věci veřejné mají zase největší zájem o vliv na ministerstvu vnitra.

"Oficiálně jsme o tom nemluvili. V ODS zatím není shoda, jestli budeme ochotni právě tohle ministerstvo přenechat koaličním partnerům. Uvědomujeme si rizika," řekl HN jeden ze členů vedení ODS.

Věci veřejné mají o vnitro velký zájem, jedním z adeptů je člen nejužšího vedení a významný stranický sponzor Vít Bárta. Toho se ale ODS bojí. Bártovi patří jedna z největších českých bezpečnostních agentur ABL, kterou donedávna i řídil, existují tedy vážné obavy ze střetu zájmů. Předseda Věcí veřejných Radek John ale dnes ujišťoval, že Bárta nikdy nebude ministrem vnitra.

Nečas i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg několikrát před volbami řekli, že Věci veřejné jsou stranou podivně napojenou na nejasné podnikatelské skupiny. Sami občanští demokraté nemají po pádu Ivana Langera na post šéfa vnitra jasného kandidáta.
Souboj bude při koaličních jednáních o post ministra financí. Ten by si ráda ponechala ODS, jak několikrát řekl i Nečas. Tak silného kandidáta, jako je místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, ale ODS nemá.

I když si strany jednotlivé posty ještě nerozdělily, mezi občanskými demokraty se už mluví o některých kandidátech na ministry. Podle informací HN by Petr Nečas chtěl ve vládě Alexandra Vondru, který by mohl usednout na post ministra obrany, exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, prvního místopředsedu Davida Vodrážku či severomoravského lídra Pavla Drobila, který by mohl vést třeba ministerstvo průmyslu.

"O tomhle nic nevím. Vyjednávací tým dostal velice široký mandát. Nemá žádné omezení kromě toho, že odmítáme velkou koalici," reagoval ale včera Drobil.

Kmotři a lobbisté

Nadějnou situaci by ale přece jen mohla zkomplikovat jedna věc - zákulisní vyjednávání kmotrů a vlivných podnikatelů, kteří dokážou prosadit ve stranách své zájmy a kteří si v zákulisí rádi dělí posty a vliv na státní a polostátní podniky.

Za dob Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka takto vyjednávali za ODS hlavně Marek Dalík a za ČSSD Jaroslav Tvrdík či Miroslav Jansta. "Měli bychom se dohodnout co nejrychleji, protože jen tím omezíme šanci, že do jednání promluví kdosi z pozadí. Všichni si to uvědomujeme," řekl HN pod podmínkou anonymity jeden z vysoce postavených členů ODS.

K Věcem veřejným mají velice blízko někteří představitelé pražské ODS - ostatně Vít Bárta údajně navštívil i povolební party pražských občanských demokratů ve Žlutých lázních. Právě skrze tuto nejmenší parlamentní stranu by mohli jednání ovlivňovat vlivný radní z desátého pražského obvodu Tomáš Hrdlička či středočeský kmotr Ivo Rittig. Alespoň se toho obávají lidé z okolí Petra Nečase.

"S výjimkou roku 1998 jsem byl u všech koaličních dohod a všude platila jedna jediná zkušenost. V okamžiku, kdy běžela povolební jednání, tak party veksláků, kteří se snažili vytvářet dojem, že mají vliv na politiku, zasedaly v různých malostranských hospodách, ve Žlutých lázních nebo na posedech v Hluboké nad Vltavou a snažily se vytvářet dojem, že ony vytvářejí tu vládu. To bylo vždy," řekl HN místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, jeden z mála politiků, který je ochoten na toto téma oficiálně mluvit.

I Kalousek je ale kvůli svým konexím často kritizován, pověstné je například jeho přátelství se zbrojařem Richardem Hávou, který podle LN se na sobotní party ODS ve Žlutých lázních také ukázal.

ODS čekají změny

Volební výsledky zřejmě už na konci června přinesou velké změny ve vedení ODS. Předsedou strany se stane zřejmě Petr Nečas. Jasné také je, že na postech místopředsedů skončí Petr Gandalovič, který kvůli špatným výsledkům voleb v jeho Ústeckém kraji sám včera oznámil, že už nebude kandidovat.

A skončí zřejmě také Ivan Langer, kterého olomoučtí voliči dokonce vyřadili z volitelných míst na kandidátce. Ten to sice neřekl oficiálně, kvůli povolebnímu propadu by ale těžko získal podporu. Na jejich místa by měli zasednout ti, kteří reprezentují větší důvěryhodnost strany.

"U ODS lidé přece jasně ukázali, koho chtějí a koho ne. Myslím, že patřím do nového proudu a budu mít zájem podílet se na vedení naší strany," tvrdila včera místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Mimochodem žena, která do vedení ODS kandidovala téměř na každém kongresu.

Kromě ní by ve vedení mohli zasednout další Nečasovi spojenci - třeba Alexandr Vondra nebo Pavel Drobil. Pozici Nečase v ODS by mohlo zkomplikovat jedině to, pokud by se mu nepodařilo sestavit vládu. Kongres si ODS naplánovala na 19. a 20. června a proběhnout by měl v Praze.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist