HN: Kde jste slavil výsledek voleb?
Neslavil, pracoval jsem. Až do pozdní noci jsem měl vnitrostranická i vně stranická jednání. Mluvil jsem s novináři. Na oslavu nebyl vůbec čas.
 
HN: Jak hodnotíte výsledek? Je to vítězství ODS?
Je to vítězství zodpovědnosti nad populismem, vítězství pravice, výrazná porážka levice. A je to i úspěch ODS v tom smyslu, jak jsem vám před týdnem říkal, že se podle našich údajů preference ODS a ČSSD sbližují, tak jste se mi smáli. Na druhé straně je to ale varování. Voliči poslali ODS vzkaz, že jejich podpora je podmíněná. Projevilo se to i v obrovském přeskládání kandidátek prostřednictvím kroužkování. To jsou dva zcela jasné a čitelné vzkazy od voličů, které ODS musí přijmout s pokorou. Pokud se nezačneme měnit, tak toto byly poslední úspěšné volby ODS. Tady je to jasný vzkaz dovnitř ODS.
 
HN: Co se musí stát?
Změny. ODS potřebuje návrat k transparentní politice, k důvěryhodnosti, k tomu, aby nebyla spojována s korupčními skandály, s neprůhlednými propletenci politických a podnikatelských zájmů. Tím se nepohoršuji nad tím, že se logicky svět politiky a byznysu střetává. To je všude na světě. Musí být vše transparentní a za jasně kontrolovatelných a průhledných mechanizmů.
 
HN: A konkrétně to bude co? Třeba nebudete chtít ve vedení strany Ivana Langera, který u voličů drtivě propadl a nedostal se do sněmovny?
Ivan Langer odvedl obrovský kus práce na kampani. Náš úspěch je do značné míry i odrazem kvalitní kampaně. Za druhé, ano Ivan Langer prohrál, voliči takto rozhodli a Ivan to přijal s velkou pokorou a důstojně. A to v situaci, která musela být nesmírně bolestivá a byla by bolestivá pro každého z nás.  
 
HN: Mluvili jste o tom, že by měl skončit ve vedení ODS?
Teď jsme rozhodně neřešili funkce a pozice. Nebudu teď u žádného jména říkat, jestli ho chci nebo nechci. Mluvil jsem ale o procesu návratu důvěryhodnosti a ten proces je spjat i s konkrétními osobami.

HN: Volby za vás vyřešily podstatnou část práce dovnitř ODS, která vás čeká.
Voliči vždycky dělají velký kus práce pro politické strany. Je to významné varování pro každého politika, že ani čelní místo na kandidátce nemusí znamenat jistotu na kandidátce, že si voliči všímají jeho pověsti, toho co dělá. Představa některých politiků, že mohou žít v přítmí, dělat si co chtějí a pak stačí uspět ve stranických primárkách, takže tyhle pohodlné časy skončily. A je to dobře.

HN: Nakolik vám výsledek voleb usnadnil pozici uvnitř ODS a oslabil vnitřní soupeře?

Nechci říkat usnadnilo, neusnadnilo. Jestliže ale chce ODS už na podzim uspět, musí dát jasně čitelný signál. Budeme-li působit na vládní úrovni, tak musíme dělat věrohodnou vládní politiku a čekají nás jasné změny.

HN: Jak byste si představoval zdůvěryhodnění ODS?
ODS nesmí být spojována s korupcí, neprůhledným klubkem podnikatelských a politických zájmů, s podivnými tendry a zakázkami. Nesmíme být spojováni s lidmi, kteří se nechovají seriózně a nejsou důstojnými reprezentanty ODS. Tím neříkám, že lidé nemají právo dělat chyby, to dělá každý, klíčové ale je chyby si uvědomit a pracovat na nich. Před voliči to nesmíme zametat pod koberec.

HN: Co říkáte na výsledek pražské ODS, která poprvé prohrála?
Ano, prohráli, ale prohráli jsme i jinde. Tady je to poprvé, je to dramatický propad. Po republice jsme ztratili v průměru deset procentních bodů, tady jsme ale ztratili víc než dvacet procent. Tady v Praze je to nejdramatičtější signál a naléhavý požadavek na změny. Je to žlutá karta, kterou vystavili voliči. Samozřejmě ale byla ovlivněna i fenoménem Karla Schwarzenberga. Pražské regionální sdružení ODS si je toho vědomo a ví, že musí udělat změny, aby mělo šanci uspět v podzimních volbách.

HN: Už jste s ostatní lídry stihl jednat o možné koaliční spolupráci?
Setkal jsem se s Karlem Schwarzenbergem už v sobotu a s Radkem Johnem v neděli ráno. Dohodli jsme se, že máme zájem vytvořit středopravicovou koalici rozpočtové odpovědnosti. V následujících dnech se začnou setkávat naše vyjednavací týmy.
 
HN: A jaký jste měl z těch schůzek pocit? Bude trvat dlouho, než najdete shodu pro vytvoření vlády?

Jako v Británii to asi nebude, ale z těch dvou neformálních setkání mám pozitivní pocit. Hlavně doufám, že ve všech třech stranách zvítězí rozum a ne politikaření a zájem získat tu nebo onu výhodu.
 
HN: Jaké požadavky si menší strany kladly pro spolupráci?
Nekladly si požadavky. Žádné programové. Jen jsme se shodli, že dvěma klíčovými úkoly bude boj proti zadlužování a boj proti korupci. V tom je mezi námi shoda. Od pondělí se začnou potkávat vyjednavací týmy a budou dohadovat podrobnosti.

Prezident mi už blahopřál

HN: Na čem budete při koaličních jednáních trvat?
Konkrétní věci se dozvědí naši partneři tváří v tvář, nechci to vzkazovat přes média. Základní kontury jsou ale zřejmé. Vláda musí mít jako absolutní prioritu zastavení zadlužování, musí to být vláda, která se v zahraničně-bezpečnostní oblasti orientuje na Západ, nepošilhává po Východě a chce udržovat silnou transatlantickou vazbu. Naší třetí nepřekročitelnou podmínkou je, aby to byla vláda, která nedovolí ohrožení základních svobod, ať už občanských nebo podnikatelských.

HN: Takže chcete mít ministerstvo financí, zahraničí a obrany?
Každé strana chce mít všechna ministerstva. Víc ze mě nedostanete.
 
HN: Vy si zakládáte na trasparentnosti politiky. Budete za VV a TOP09 jednat s jejich zákulisními lídry Miroslavem Kalouskem a Vítem Bártou?
Budu jednat s oficiálními představiteli a budu respektovat vnitřní mechanismy jednotlivých stran. Nebudu nikoho kastovat a kádrovat. To je jejich odpovědnost.
 
HN: Máte šanci sestavit na české poměry neobvykle silnou vládu. K čemu to využijete?

Vláda může mít silný mandát a stejně silné je i očekávání. Chci nastavit jasnou trajektorii k vyrovnaným státním rozpočtům, zastavení zadlužování, provedení hlubokých strukturálních reforem na výdajové straně státu, tedy důchodovou a zdravotní reformu, vytvoření základu pro dlouhodobou konkurenceschopnost země. Založit Česko na vysoce kvalifikovaných vzdělaných lidech. To jsou základní úkoly.

HN: Mluvil jste už s prezidentem Václavem Klausem?
Dostal jsem blahopřejnou SMS, které si velmi vážím. Jinak ne.

HN: Jste v kontaktu s Jiřím Paroubkem?

Zatím ne. Chci ale říci, že Jiří Paroubek během své politické kariéry učinil určitě celou řadu pozitivních kroků pro tuto zemi a já bych mu chtěl poděkovat za službu veřejnosti, kterou v těchto pozicích konal.
 
HN: Kdy odhadujete, že bude sestavena vláda?
Jsem přesvědčený, že vzhledem k přípravě rozpočtu je nutné sestavit vládu do měsíce, do dvou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist