Netajil se tím, že by rád zůstal na pražské politické scéně. Před pár dny se ovšem v tichosti vzdal všech stranických funkcí a nechal se vyškrtnout i z kandidátky do komunálních voleb.

Občanskodemokratický exposlanec a místostarosta Prahy 14 Daniel Rovan zakončil svou politickou kariéru poté, co jej HN v seriálu Konta X usvědčily ze zatajování majetkových poměrů.

Do čestného přiznání, které musí politici odevzdávat podle zákona o střetu zájmů, vepsal, že si na dům vzal pouze sedmisettisícovou hypotéku. Ve skutečnosti dluží milion a půl. Ale hlavně: drží si v Praze magistrátní byt a současně bydlí v nové vile papírově vlastněné jeho tchánem.

"Řekl nám, že sice nemá žádný majetkový problém, ale že nechce sloužit jako záminka k dalším útokům na ODS," řekla HN šéfka oblastního sdružení ODS v Praze 14 Andrea Vlásenková. "Přišel sám jako chlap," dodala. Samotný Rovan se omezil na strohý vzkaz: "Kandidovat nebudu."

Konec Rovanovy kariéry se může vykládat jako další z očistných procesů pražské ODS, stejně tak ale může být vnímán jako pokus vyhnout se zevrubnější kontrole.

Totiž: dům obývaný Rovanem stál 6,8 milionu korun. A z toho 5,8 milionu korun zaplatil jeho jednasedmdesátiletý tchán v hotovosti. Exposlanec Rovan dosud uspokojivě nevysvětlil, zda si jeho rodina mohla takovou sumu uspořit.

Veřejně není ani známo, zda byl Rovan za prokazatelné chyby v přiznání potrestán. Podle zákona s ním měla zahájit řízení radnice Prahy 14, kde však sám bude až do říjnových voleb místostarostou.

"Jako evidenční orgán jsem postupoval v souladu se zákonem. O konkrétních přestupkových řízeních však není možno podávat informace třetím osobám," odbyl všechny otázky HN tajemník radnice Luděk Lisý.

Pro pražskou ODS může být Rovan přesto mementem: do Poslanecké sněmovny kandidoval z šestnáctého místa kandidátky, preferenční hlasy jej odsunuly na úplný konec. Zakroužkovalo ho pouhých 537 voličů.

Související