Poslanec Oldřich Vojíř z ODS musí vrátit všechny peníze, které získal za členství v dozorčí radě ČD Cargo. S poslancem se na tom dohodl ministr dopravy Gustáv Slamečka. HN a serveru iHNed.cz to potvrdil mluvčí resortu Karel Hanzelka.
"Jelikož poslanec Oldřich Vojíř od začátku disponoval právním rozborem, který konstatoval, že není ve střetu zájmů, a právní rozbor učiněný v těchto dnech právním odborem Ministerstva dopravy dospěl k opačnému stanovisku, rozhodl se poslanec Vojíř s okamžitou platností pozastavit příjem odměny související s touto funkcí," řekl HN Hanzelka.
Vojíř bude muset vracet i vše, co si v ČD Cargo zatím vydělal. Kolik to je, ale resort zatím neví. "Přesnou částku jsme zatím nevyčíslili ale půjde o statisíce," řekl HN Hanzelka.
Hospodářské noviny před několika dny informovaly o tom, že Vojíř porušuje zákon o střetu zájmů. Jako poslanec totiž nesmí brát odměny za členství v dozorčí radě státem ovládané firmy. Jen za minulý rok si takto Vojíř v ČD Cargo přivydělal 300 tisíc korun. Právní analýza ministerstva dopravy dala HN zapravdu.
Vojíř se původně hájil tím, že ČD Cargo není státní firma. To ale není úplně pravda: ČD Cargo sice oficiálně státní není, sto procent jejích akcií ale patří Českým drahám a ty už státní jsou. Ostatně proto poslanci v dozorčí radě Českých drah odměny nedostávají.
Další poslanec může přijít o statisíce. Odměny Vojíře prověřuje ministerstvo - čtěte ZDE
Jan Bürgermeister si v ČSA loni vydělal 460 tisíc. Zákon prý neporušuje - čtěte ZDE
Poslanec platí za kancelář v Chomutově 27 tisíc měsíčně. Známému - čtěte ZDE
"Když jsme do ČD Cargo s kolegou Vojířem nastupovali, nechala si společnost vypracovat analýzu. Řekli, že na peníze máme nárok, protože nás do dozorčí rady jmenoval jiný subjekt než Senát nebo sněmovna. Mě třeba ministerstvo financí," vysvětloval HN bývalý senátor za KDU-ČSL Milan Špaček.
Stejně odůvodňoval své odměny za členství v dozorčí radě České pošty i poslanec Daniel Rovan. Ovšem jen do minulého týdne, kdy pošta na základě informací HN rozhodla, že Rovan nemá na odměny nárok. Státní podnik navíc chce, aby mu Rovan vrátil 220 tisíc, které si celkem vydělal.
Zákon o střetu zájmů versus realita
Co říká zákon o střetu zájmů:
"Poslanci nebo senátorovi, který zastupuje stát v řídících, dozorčích nebo kontrolních orgánech podnikající právnické osoby, pokud v ní má stát jím ovládané právnické osoby, Česká národní banka nebo všechny tyto osoby společně, podíl nebo hlasovací práva, nenáleží za tuto činnost odměna."
Co to znamená v praxi:
Zákonodárci si nesmějí přivydělávat tím, že sedí v dozorčích radách státních podniků. Jde třeba o České dráhy, Českou poštu, Letiště Praha atd. Zákon platí i pro firmy, které samy nejsou státní, ale vlastní je státní podnik - tedy třeba pro ČD Cargo.
Na co zákon nedosáhne:
Zákon nedosahuje třeba na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Byť v ní mají rozhodující vliv zástupci státu, které zčásti volí Poslanecká sněmovna, zákonodárci tvrdí, že zde zákon o střetu zájmů neplatí. Argumentují tím, že pojišťovna není státní, ale veřejnoprávní.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist