Ti, kteří doufali, že téměř šestnáctiletý spor o pozemky pro dostavbu dálnice D11 dnes s konečnou platností zmizí, si budou muset ještě počkat. Statkářka Ludmila Havránková se k podpisu smluv nedostavila. Musela prý vyhledat ošetření v královéhradecké nemocnici.

Havránková a její sestra Jaroslava Štrosová měly na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podepsat se státem smlouvy, na jejichž znění se obě strany předem dohodly a odsouhlasila ho v pondělí vláda. Ta rovněž určila dnešek jako poslední možný termín pro podpis dohod.

ŘSD chtěla podle mluvčí Martiny Vápeníkové udělat vše pro to, aby se smlouvy podepsaly ještě dnes. "Ředitelství silnic a dálnic ČR nabídlo paní Havránkové, že se vzhledem k její indispozici operativně dostaví do místa jejího bydliště i s notářem," uvedla Vápeníková.

"Navrhli jsme, že přijedeme za paní Havránkovou do Plačic. Pokud není zdravotně v pořádku, může po sepsání plné moci podespat dohodu její právník," řekl serveru iHNed.cz vládní vyjednavač Michal Frankl. Vláda zatím Havránkové nový termín nedala.

Právník Havránkové Pavel Černohous odpoledne HN řekl, že dnes k podpisu už nedojde a chce navrhnout ŘSD jiný termín."Budeme vyčkávat," dodal Frankl.

Právník: Na záměru klientky podepsat se nic nemění

Smlouvy se měly podepsat dnes v 11:00. Podle Černohouse ale Havránková na svém záměru podepsat dohodu nic nemění. Mluvčí ŘSD tvrdí, že ale nelze bez Havránkové podepsat smlouvu ani se Štrosovou, neboť vládní usnesení předpokládá vyřešení problému za účasti všech dotčených.

"Požádali jsme druhou stranu o sdělení náhradního termínu a budeme informovat vládu. O následcích odkladu nechci spekulovat," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Vláda přitom již před několika týdny rozhodla o vyvlastnění pozemků. Rozhodnutí poté ale pozastavila, neboť sestry vyjádřily ochotu jednat a následně ministrům předložily parafované smlouvy.

Na dotaz, jak by se spor vyvíjel dál, pokud by stát přistoupil k vyvlastnění, odpověděl v pondělním online rozhovoru pro iHNed.cz syn Štrosové a zároveň její právní zástupce David Štros: "Myslím, že by vyvlastňování nezačalo ihned, nebyly totiž splněny všechny zákonné podmínky. Podle mého odhadu by soudní spory trvaly v řádu několika let (myslím, že pět let by nebyl přehnaný odhad)."

Pokud nakonec ale k podpisu smlouvy dojde, už za dva roky by mohly být  tři zbývající kilometry dálnice z Prahy do Hradce Králové dostavěny. Havránková by dostala od státu za své tři hektary půdy jiné tři hektary a dalších sto třicet do dlouhodobého pronájmu.

Štrosová získá za tisíc čtyři sta metrů čtverečních stejně velký pozemek. Obě ženy navíc dostanou finanční kompenzaci. Ludmila Havránková zhruba dvacet milionů korun, Jaroslava Štrosová přibližně čtyřicet tisíc.

Dálnice by ale podle plánů ministerstva dopravy neměla končit v Hradci Králové. Dlouhodobý výhled počítá s pokračováním až na hranici s Polskem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist