Na konci května vláda rozhodla - dohoda s majitelkami pozemků pro dostavbu dálnice D11 není možná, začneme vyvlastňovat. Krátce na to, ale platnost svého usnesení kabinet pozastavil a rozjelo se nové kolo vyjednávání. Po měsící je na stole druhá, údajně defintivní dohoda, podle které Ludmila Havránková a Jaroslava Štrosová za své parcely dostanou jiné pozemky.

Smlouvy se musí podepsat do čtvrtka, tím se obě majitelky vyhnou vyvlastnění, uvedl v pondělí na tiskové konferenci po zasedání vlády ministr dopravy Gustav Slamečka.

Stát se snaží dohodnout se statkářkou Ludmilou Havránkovou 16 let, zároveň jednal se spolumajitelkou a sestrou Havránkové Jaroslavou Štrosovou. Ta má v inkriminovaném území spoluvlastnický podíl na jednom z dotčených pozemků; rozloha podílu je zhruba 1400 metrů čtverečních. Náhradou za něj měla původně dostat jiný, bez přístupové cesty.

Štrosová poukazuje také na to, že stát s ní začal vyjednávat až letos v březnu, ačkoli její sestra Havránková na spoluvlastnictví pozemků několikrát upozorňovala. Zatím končí dálnice D11 asi tři kilometry před Hradcem Králové. Pokud současná dohoda vstoupí v platnost, mohla by být komunikace zprovozněna na jaře 2012.

Jaký bude další postup obou farmářek, podepíší do čtvrtka dohodu? Jak hodnotí Štros způsob, kterým stát o směně pozemků vyjednával? Právník David Štros na vaše otázky odpovídal v úterý od 11 do 12 hodin. 

(Dotazy se mohou kvůli technickému nastavení zobrazovat se zpožděním. Redakce si vyhrazuje právo zveřejnit pouze slušné otázky.) 

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Lubomír Novotný
Dobrý den, skutečně s vámi vláda začala vyjednávat až letos v březnu? Proč jste se sami aktivně dříve nezapojili do vyjednávání o směně pozemků? Díky za odpověď. L. Novotný
Ano, s naší klientkou skutečně jednání začalo až v březnu letošního roku. Nebyl důvod se do něčeho aktivně zapojovat.
David Štros
michael schwarz
dobry den, jen bych chtel vyjadrit podporu v jednani se vsemocnym a arogantnim statem.
Děkujeme velice.
David Štros
V. Macůrek
Mohl byste, prosím, ve stručnosti zrekapitulovat celou kauzu za těch 16 let. Informace, které jsou k dispozici jsou kusé a nelze si z nich udělat jasný celkový obraz. Děkuji.
Nemohu rekapitulovat 16 let, jednání s naší klientkou začala teprve v březnu 2010.
David Štros
Petr Urban
Dobrý den Nevim jestli vám mám fandit nebo na vás nadávát. FAndím vám v tom že vaše rodina tak dlouho vytrvala protože na vašem případu se ukazuje jak stát v těchto problémech často svádí vinu uplně někam jinam než na sebe. No a jinak už bych sirád zkrátil cestu do Hradce Králové o několik minut :) Děkuji
Můžete si samozřejmě vybrat, např. kombinovat, chvilku nadávat, chvilku fandit. Asi si pletete osoby, naše klientka jednala se státem od března 2010. Její sestra musela bohužel vytrpět celých oněch 16 let - kloubouk dolů, podle mne. Já na Hradec jezdím skoro každý týden autem, těch pár minut Vám snad převodovku neutrhe. Osobně mám v autě automatickou převodovku, takže si nestěžuju. Navíc cesta vede nádhernou polabskou krajinou, krásné pole, rozkvetlé louky, prostě paráda.
David Štros
CYnik
Na katastru v Hradci měli zavřeno, že s Vámi začali jednat až před pár týdny? Skutečně profi přístup státních vyjednavačů a právníků! Vydržte, přece nemůžou nenažraní politici a úřednící stále vyhrávat. Kauzu sleduji pár let a zdá se mi, že by vše proběhlo bez problémů, kdyby paní Havránková přistoupila na návrhy úředníků ministerva dopravy a ředitelství silnic, kteří si při tom chtěli zařídit své kšefty a získat pozemky kolem dálnic pro navázané developery (nikoliv pro stát). Nemohl byste alespoň naznačit, jaký způsob řešení tito zástupci státu neúspěšně nabízeli? Z případu odkupu pozemků pro Letiště Praha za 4mld od Penty je jasné, že to funguje. Proto by mne zajímalo, jaký je princip fungování jejich kšeftů; zda to nabízejí skrytě či bezostyšně; jaký nabízejí poměr dělění všimného; jaké funkce a skupiny musí vyplatit, atd. Jmenováním konkrétních osob byste na sebe asi přivolal žalobu, ale za prozrazení jejich obvyklého postupu a know-how by se i v ČEZku mělo obejít bez trestu. :-) Děkuji a držím palce.
Děkuji velice za Váš dotaz, my advokáti bohužel nemůžeme ani naznačovat. Bohužel klientce nebudou vyplaceny ty 4 mld, ale asi 40tisíc - příště se budeme jako právníci více snažit ...
David Štros
Eva K.
Zdravím vás, jako studentka práv bych na vás měla otázku - kdo vás platí, když vlastně hájíte člena rodiny? Nebo pak budete požadovat soudní cestou nějaké náhrady? Díky, Eva K. Z Brna
Děkuji za praktický dotaz, zatím jsem nad tím neuvažoval, ale asi vystavíme klasický palmární účet, pokud maminka nebude chtít zaplatit, tak ji zažalujeme a následně budeme asi exekuovat její důchodový příjem. Zcela vážně - samozřejmě nás v této věci nikdo neplatil a platit nebude.
David Štros
michal kratky
Na čem jste se tedy dohodli s vladou? Dostanete za sve pozemky jine? Nebo vas "vyplati"?
Dohoda je na výměně 1 metr za 1 metr, a protože nabývaný pozemek je menší, bude hodnota dorovnána cca 40tisíci korunami českými.
David Štros
Jiří Kábrt
Dobrý den, ministr dopravy včera hovořil o tom, že je termín do čtvrtka, kdy musíte podepsat smlouvy? Podepíšete je (a kdy?) a bude definitivně konec všech sporů? Díky a dobrý den, Jiří Kábrt
Ano, podpis je naplánován na tento čtvrtek. Zda to bude konec "všech sporů", to bohužel nevím, mohu snad jen doufat.
David Štros
anonym
Doufám, že po těch letech už teď ty spory skončí, sleduji ten váš případ sice jen krátce, ale přijde mi neskutečné, jak laksně k celé věci přistupuje stát. Měl bych na vás ale jiný dotaz, jako profesionální řidič - doufám, že smlouvy teď už konečně podepíšete, kdy se začne stavět a kdy se pojede po dálnici rovnou do Hradce?
Kdy se začne stavět, to bohužel nezávisí na nás. Asi až budou všechna stavební povolení, a budou peníze na beton, asfalt a bílou barvu na silnice.
David Štros
lucka
Hezký den, jaké jsou vztahy mezi paní Havránkovou a paní Štrosovou? Podle zpráv z médií mi přišlo, že se nedokáží dohodnout a jsou spíš spory mezi nimi než mezi státem a vámi...
Nu, nesmíte věřit mediální smršti. Vztahy jsou myslím vynikající, a to doufám dokládá i šťastný konec jednání.
David Štros
Jára
Když se podíváte zpětně na celou záležitost, jakou jednu radu byste dal lidem, kteří se dostanou v budoucnu do té situace, že budou žádáni o pozemky pro dálnici?
Já myslím, že na místě je snad jen jedna rada - pořiďte si dobrého advokáta, protože jeden dobrý advokát dokáže víc jak šest maníků se samopalem.
David Štros
Divák
Dobrý den, měl bych ještě doplňující dotaz k výměně těch pozemků - původně jste měli dostat nějakou parcelou, ke které byste se dostávali cestou okolo celého Hradce, jak je to teď? Dostali jste jiný pozemek, nebo vám stát slíbil vybudovat přístupovou cestu, jak psala některá média? Díky a ať se daří.
Dobrý den, je to stále ta stejná parcela, klientka byla velkorysá a akceptovala situaci v zájmu konečné dohody tak, jak je.
David Štros
houba
prosím o vysvětlení proč už dálnice není 16 let postavená? Víte kolik lidí umřelo kvůli Vašim ubohejm pozemkům ??? VYVLASTNIT A NIC JIM NEDAT !
Vážený/á Houbou, to bohužel nevím, kolik těch lidí umřelo kvůli těm "ubohejm" pozemkům. Ale znal jsem pár lidí, kteří se nutně pokoušeli předjet přes dvojitou plnou čáru do zatáčky - safra, navrhuju obžalovat tu blbou dvojitou čáru i se zatáčkou za zločinné spolčení. Doplňte si slovník v části "vyvlastnit" o "kulak", "zavřít", "zastřelit" a "veřejně pranýřovat." Dotaz na důvod absence dálnice pošlete laskavě svému volenému zástupci lidu.
David Štros
jitka nováková
Zdravim, pokud by se ve ctvrtek nakonec "neco" stalo a vy jste smlouvy nepodepsali - zacalo by vyvlastnovani, ne? Na jak dlouho potom vydite dalsi soudni spory? O kolik let by se protahla stavba D11-ky? Dekuji za odpoved.
Dobrý den, děkuju moc za věcný dotaz. Myslím, že by vyvlastňování nezačalo ihned, nebyly totiž splněny všechny zákonné podmínky. Podle mého odhadu by soudní spory trvaly v řádu několika let (myslím, že pět let by nebyl přehnaný odhad).
David Štros
Předseda
Dobrý den. Jak se díváte na princip "kolektivní viny", který se snažil uplatňovat stát? Že když se nedohodl s Vaší maminkou, chtěl automaticky vyvlastnit i pozemky paní Havránkové, protože "jsou přece příbuzné, tak se mají dohodnout mezi sebou".
Nazdar Předsedo, princip kolektivní viny v právním státě samozřejmě nemá místo. Realita byla a je taková, že dohoda byla dosažena až minulý a tento týden, do té doby byly výhrady na všech třech stranách. Argument s "příbuznými" myslím vládní vyjednávací team akceptoval tak, že už to nebylo předhazováno.
David Štros
fanda
Otázka z jiného soudku - kdo podle vás vyhraje mistrovství světa ve fotbale?
Já bohužel nesportuju.
David Štros