Dálnice D11 - "kritický" nedostavěný úsek
 
ZVĚTŠIT MAPU

Vláda po 16 letech sporů a vyjednávání obnovila naději, že najde kompromisní dohodu s farmářkou Ludmilou Havránkovou a její sestrou Jaroslavou Štrosovou. Jejich pozemky potřebuje pro dostavbu dálnice D11 do Hradce Králové.

Obě ženy v minulých dnech uvedly, že jsou připraveny podepsat vládní smlouvy, přesto kabinet 24. května rozhodl o zahájení procesu vyvlastnění.

"Do 21. června je pozastavena platnost přijatého usnesení a dali jsme paní Havránkové a Štrosové další čas, aby nám smlouvy odsouhlasily a parafovaly," uvedl v pondělí po zasedání ministrů šéf resortu dopravy Gustav Slamečka. "Míč je nyní na jejich straně hřiště," dodal.

Vláda tak zareagovala na návrh právního zástupce Štrosové Davida Štrose, který minulý týden zaslal Ředitelství silnic a dálnic návrh směnné smlouvy. Štrosově patří v ostře sledovaném území jen malá část o výměře zhruba 1400 metrů čtverečních. Právě kvůli nedořešení tohoto dílu se vláda před týdnem rozhodla pro vyvlastnění.

Zbytek pozemků patří Štrosové sestře statkářce Ludmile Havránkové. S Havránkovou se stát víceméně na znění smluv dohodl, což bylo stvrzeno parafami. Dohoda spočívá v tom, že Havránková za své tři hektary na trase D11 dostane od státu jiné tři hektary. Dalších 130 hektarů státních pozemků dostane do pronájmu.

"Pevně věřím, že tentokrát se to podaří dotáhnout až do konce," dodal ministr Slamečka.