Vláda v pondělí odložila definitivní tečku za sporem o pozemky pro dostavbu dálnice D11 k Hradci Králové. Jak uvedl premiér Jan Fischer, důvodem je spor o poslední pozemek o rozloze 1000 m2. Pozemek vlastní napůl statkářka Ludmila Havránková a její sestra.

Většina smluv se statkářkou Havránkovou je podle premiéra parafována a připravena k podpisu, posledních sporných 1000 m2 si prý musí vyřešit obě ženy mezi sebou. "Máme před sebou téměř vyřešený problém," uvedl premiér. Dodal však, že dohoda platí pouze v případě, že spory jsou vyřešeny na 100 procent.  

Podle dnešních informací serveru Aktuálně.cz farmářka byla rozhodnutá smlouvy podepsat, pokud by je schválila vláda. "Bude záležet na tom, v jaké podobě ty smlouvy schválí vláda. Pokud tam nebudou zahrnuty dohodnuté záruky, tak paní Havránková smlouvu nepodepíše," citoval ráno server advokáta farmářky Pavla Černohouse. O smlouvách se jednalo ve středu a ve čtvrtek minulý týden a podle advokáta k dohodě došlo.  

Dohoda státu s farmářkou spočívala v tom, že Havránková za své tři hektary na trase D11 dostane od státu jiné tři hektary s finančním dorovnáním podle znaleckých posudků. Podle informací Aktuálně.cz by farmářka za rozdíl v ceně parcel měla dostat 21 milionů korun. Navíc měla statkářka dostat dalších 130 hektarů státních pozemků do pronájmu.

Vláda si v únoru v harmonogramu pro získání pozemků stanovila za termín pro předložení smluv již 23. duben. Kvůli chybějícímu posudku se tak však nestalo. Dálnice nyní končí tři kilometry před Hradcem Králové.

Již v roce 2008 se zdálo, že dlouholetý spor o pozemky bude mít brzké řešení. Vláda Mirka Topolánka tehdy doporučila výměnu 253 hektarů z Pozemkového fondu ČR za deset hektarů statkářky. Transakci mělo mimořádně provést ministerstvo zemědělství, Havránková tehdy návrh uvítala. Stát však nakonec od tohoto řešení ustoupil. Nové dohody počítají již jen se získáním tří hektarů farmářky, protože původně plánovaný dálniční sjezd se posune z jejích parcel o kilometr dál.