Ministerstvo dopravy se údajně dohodlo s majitelkami pozemků pro dálnici D11 a s největší pravděpodobností je nebude muset vyvlastnit. ČTK to po sobotním jednání řekl syn a právní zástupce jedné z majitelek David Štros s tím, že detaily dohody budou zveřejněny na zasedání vlády. 

Ministerstvo dopravy dohodu odmítlo komentovat, rovněž s odkazem na pondělní jednání vlády. Podle Štrose je kauza "připravena na uzavření v pondělí v devět hodin ráno".

Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka ale uzavření dohody nepotvrdil. "V tuto chvíli nemám takovou informaci. Uvidíme, co bude v pondělí na vládě," řekl .

Pondělí je posledním termínem, který vláda stanovila pro uzavření dohody a předložení podepsaných smluv mezi státem a majitelkami sestrami Ludmilou Havránkovou a Jaroslavou Štrosovou. V případě, že by se strany nedohodly, přistoupilo by ministerstvo k vyvlastnění pozemků.

Štrosové patří v ostře sledovaném území jen malá část o výměře zhruba 1400 metrů čtverečních, kterou vlastní společně se svou sestrou, statkářkou Havránkovou. Ta vlastní i zbytek pozemků potřebných pro dokončení dálnice. 

Stát nabídl Štrosové výměnou jiný pozemek, avšak bez přístupové cesty. To se rodině nelíbí, zástupci ministerstva dopravy i premiér Jan Fischer ale několikrát deklarovali, že se navržená smlouva měnit nebude. Podle pátečního vyjádření Štrosa by se mohl problém vyřešit smluvním příslibem budoucího řešení, kterým je vybudování přístupové cesty.

S Havránkovou se stát po 16 letech už v podstatě dohodl. Ta za své tři hektary na trase D11 dostane od státu jiné tři hektary. Dalších 130 hektarů státních pozemků dostane do pronájmu.