Novým volebním manažerem ČSSD se stal poslanec Jan Hamáček. Povede kampaň před podzimními volbami do Senátu a zastupitelstev obcí. Rozhodlo o tom v pátek předsednictvo ČSSD, řekl novinářům úřadující předseda Bohuslav Sobotka. Hamáček vystřídal Jaroslava Tvrdíka, který vedl stranickou kampaň před sněmovními volbami.

Kampaň sociální demokracie před sněmovními volbami stála podle předběžných údajů loni 100 milionů korun a letos 200 milionů korun, uvedl Sobotka.

Podle Hamáčka bude další kampaň úspornější. Bude vytvořena na míru každému senátnímu obvodu a bude kontaktnější, řekl Hamáček. Nyní bude skládat volební tým.

Sociální demokraté chtějí mít po senátních volbách v horní komoře nejsilnější klub. Protože žádný senátor ČSSD místo neobhajuje, strana může jen získat. V obecních volbách chce ČSSD podle Hamáčka udržet pozice ve statutárních městech a posílit v Praze. Pozice volebního manažera je prý pro něho "velká výzva". 

Jedenatřicetiletý Hamáček byl zvolen poslancem už podruhé. V minulém volebním období vedl sněmovní zahraniční výbor.

Podle dřívějších informací byli kandidáty na volebního manažera ČSSD místopředseda strany Milan Urban a pražský zastupitel Karel Březina. Oba údajně nabídku odmítli.

Sjezd: čeká se debata

Předsednictvo ČSSD v pátek také doporučilo svolat volební sjezd na 18. a 19. března příštího roku do Brna, s definitivní platností rozhodne o termínu sobotní jednání širšího vedení sociálních demokratů.

Sobotka zdůraznil, že z krajů nezazněl oficiální požadavek na bližší termín sjezdu, na kterém by delegáti zvolili nástupce odstoupivšího předsedy Jiřího Paroubka a celé nové vedení.

Kvůli termínu sjezdu by se mohla v sobotu na zasedání ústředního výkonného výboru rozpoutat ostrá debata. Někteří straničtí představitelé včetně úřadujícího šéfa Sobotky totiž po volbách hovořili i o přesunutí sjezdu na letošní září. Z regionů se stále ozývají hlasy, které volají po odstoupení celého předsednictva a mimořádném sjezdu před podzimními volbami do Senátu a obecních zastupitelstev.

Další členové ČSSD ale varují před tím, že by to mohlo kvůli případným vnitrostranickým půtkám znamenat volební sebevraždu.

Sobotka uvedl, že sociální demokraté plánovali březnový termín ještě před volbami a své rozhodnutí nezměnili. Sjezd by se podle něj měl sejít v řádném termínu a jeho svolání nijak nesouvisí s hospodářskou situací strany. Zdůraznil, že všem svým závazkům ČSSD dostojí a bude šetřit, což se projeví i v tom, že plánovaný sjezd bude úspornější, než byly v minulých letech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist