Hlavní postava zbrojařské skupiny kolem společnosti Omnipol je považována za jednoho z nejbližších spojenců místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Dvoumetrový podnikatel, který v poslední době výrazně zhubl, však popírá, že by Kalouskovi s politickými věcmi radil.

O vás je známo, že jste blízkým přítelem Miroslava Kalouska a jste považován za člověka, který mu v některých otázkách radí. Můžete mi říct, jaký byl – byl-li nějaký – váš podíl na vzniku myšlenky založit TOP 09?
Možná bych nejprve odbočil na začátek našich vztahů. Domnívám se, že jako správní kamarádi si povídáme o celé řadě životních radostí i strastí. Od toho jsme kamarádi. Na druhou stranu už před dlouhými, dlouhými lety mezi námi vznikl zcela jasně definovaný vztah, že se v obecnější rovině informujeme o problémech, které máme ve svých branžích, ale v žádném případě se neovlivňujeme způsobem, který by byl hrou na loutky a na vůdce loutek.

Samozřejmě, že jsem měli celou řadu diskusí o tom, jestli je nebo není vhodná doba k tak nesmírně obtížnému kroku, jako je založení nové politické strany. Zcela objektivně jsem rád, že to učinil...

Říká se, že úplně na počátku té strany jste byl vy, pan Kalousek a Michal Kuzmiak. Je to hloupost?
Absolutní hloupost. Je to přesně tak, jak říkám. Mě stále velmi překvapuje, že celých těch dvacet let mnoho lidí nevěří, že by něco jako kamarádství mezi lidmi mohlo existovat... A jsem na něj (Kalouska) pyšný, že se za mě nestydí a stýká se se mnou dál, přestože mu musím způsobovat spoustu problémů jenom tím, že existuju.

Jak velké tržby měla loni vaše skupina?
V loňském roce odhaduji tržby někde kolem tří miliard korun.

A zisk?
To vám z hlavy neřeknu, ale za celou skupinu to může být sto až sto padesát milionů korun.

Jak velký podíl na tržbách mají zakázky pro českou armádu?
To vám opravdu neumím říct. Abych vám řekl pravdu, já se nezúčastňuji denodenního života Omnipolu. Mám i některé své činnosti, své projekty z hlediska strategické úrovně.

Kdo vlastně ovládá Omnipol?
Je to možná úsměvné, ale já současnou strukturu akcionářů ani moc dobře neznám. Tu zná Národní bezpečnostní úřad a znají to naše největší věřitelské banky. Ale dnešní stav úplně neznám, protože se o to ani nezajímám.

Jak je to možné?
Já už s tím, podle mého názoru, nemám nic moc společného.

Celý rozhovor s Richardem Hávou čtěte ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin