Brněnští sociální demokraté možná obnoví kontaktní mítinky a další setkání s veřejností už v pátek. Původně ČSSD chtěla kvůli středečnímu napadení lídra její jihomoravské kandidátky a místopředsedy strany Bohuslava Sobotky přerušit plánovaný program až do konce týdne.

Předseda brněnských sociálních demokratů Jeroným Tejc dříve řekl, že bude rozhodnutí o pátečním návratu k mítinkům hodně záležet na Sobotkovi. "On sám by se mohl znovu zapojit v pondělí, což je asi taková minimální hranice pro jeho uzdravení," řekl Tejc.

Sobotka o svém zranění mlčí

Sobotka, který si po útoku stěžoval na bolest hlavy, už odjel z nemocnice. Osmačtyřicetiletý útočník, který politika udeřil pěstí na mítinku v Brně-Žabovřeskách, přes noc střízlivěl v policejní cele. Po útoku měl v krvi asi 1,88 promile alkoholu.

O trestu pro útočníka rozhodne soud ve zkráceném řízení. Potvrdil to brněnský státní zástupce Vladimír Kutnohorský. Ze lhůt v trestním řízení vyplývá, že verdikt soudu padne zřejmě v sobotu. O výši trestu nechtěl zatím Kutnohorský hovořit, záleží na výsledku výslechů, ale také třeba na trestní minulosti muže. "Spis je zatím stále u policie," uvedl Kutnohorský.

Státní zastupitelství musí předat návrh na potrestání ve zkráceném řízení do 48 hodin od zadržení muže, to znamená do pátečního podvečera. Soud pak má 24 hodin na rozhodnutí. "Jaký návrh však ze státního zastupitelství přijde, to nelze předjímat," uvedla mluvčí Městského soudu Gabriela Stočková.

Podle Kutnohorského je útočník podezřelý z trestného činu výtržnictví. Lékařské zprávy napoví, zda se provinil také ublížením na zdraví. Kutnohorský očekává, že žalobci veškeré podklady dostanou od policie v pátek.

Kdo může za vyhrocenou kampaň?

Krajský státní zástupce Petr Coufal podle dnešního Práva očekává návrh na vazbu a zřejmě i nepodmíněný trest. Napadení Sobotky odsoudili už ve středu nejen představitelé sociální demokracie, ale také dalších stran. Ti se nyní vzájemně obviňují z toho, kdo nese za vyostřování kampaně vinu.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že napadení Sobotky je i útokem na demokracii a svobodu v Česku. V tiskovém prohlášení označil událost za "bezprecedentní vyvrcholení nenávistné kampaně vůči ČSSD, kterou vedou pravicová média v čele s MF Dnes, Lidovými novinami a Hospodářskými novinami". Je to podle něj také důsledek "nenávistné kampaně ODS v režii Ivana Langera s jeho Modrým týmem".

Občanští demokraté se již dříve proti podobným nařčením ohradili. Jejich volební lídr Petr Nečas dnes označil napadení Sobotky za nepřijatelné. Současně ale prohlásil, že agresivitu vnesla do předvolební kampaně sociální demokracie. ODS podle něj vždy odsuzovala násilí v politice. "Vajíčko, kámen ani pěst nejsou argumenty pro politickou diskusi," dodal. Prohlásil, že podobné útoky nesmějí vést k další polarizaci české politické scény.

Podle lídra TOP 09 Karla Schwarzenberga se na úrovni kampaně podepsala její délka. Připomenul, že trvá zhruba deset měsíců, čímž postupně ubývá myšlenek a objevuje se osočování. "Pak to bere jeden vážně," reagoval na incident v Brně v pořadu České televize Otázky Václava Moravce Speciál.

Už před útokem na Sobotku vyzvala ČSSD prezidenta Václava Klause a další politiky, aby veřejně odmítli násilí na mítincích sociální demokracie.

Pobouření ČSSD vyvolal především úterní mítink ve Slaném, na který několik studentů přineslo nesouhlasné transparenty. Na jednom z nich stálo "Jmenuji se Paroubek a brzy budu první zastřelený prezident ČR". V Kladně zase v úterý mezi účastníky mítinku ČSSD kdosi hodil naplněnou sklenici.

Klaus ve středu řekl, že násilí na mítincích do české demokracie nepatří. Současně ale upozornil, že účastníci mítinků by se měli zamyslet, zda k napjaté atmosféře nepřispívají. Uvedl také, že média by neměla strany štvát proti sobě. "Moc bych si přál, aby se u nás něco takového nedělo," řekl o událostech na mítincích ČSSD Klaus.