Leoš Heger dlouhé minuty zaujatě vypráví, jak na postu šéfa Fakultní nemocnice v Hradci Králové dokázal přežít jedenáct ministrů zdravotnictví, ale když se jedničky TOP 09 v Královéhradeckém kraji zeptáte na stranický program, tak se trochu zarazí. Radikální plány hlavního zdravotnického mozku TOP 09 Rudolfa Zajace, který po volbách počítá třeba s placením za léčbu chřipky nebo za operaci slepého střeva, se totiž Hegrovi moc nelíbí.

"Myslím, že zpoplatnění banálních nemocí nebo lehčích operací není dobrá cesta. Vyvolalo by to stejný odpor jako zavedení poplatků. S doktorem Zajacem je ale dost těžká diskuse," říká rozvážným hlasem Heger a je hned jasné, že pokud se tenhle dvaašedesátiletý docent medicíny dostane do sněmovny, tak určitě mezi zastánce radikálních reforem patřit nebude.

Právě díky umění dohodnout se s ministry i s odboráři a díky manažerským schopnostem vydržel Leoš Heger v křesle šéfa hradecké nemocnice skoro 14 let. Když loni v září na svou žádost odcházel ze své funkce do pozice řadového rentgenologa, měla tahle suverénně největší hradecká "fabrika", která ročně ošetří přes půl milionu lidí, pověst jedné z nejlepších českých nemocnic.

Což připomínají i lidé z oboru, kteří Hegrovi politicky nefandí. "Hradecká nemocnice byla za Leoše Hegra asi nejlépe vedenou nemocnicí v Česku. Dokázal pro ni sehnat miliardové investice a výrazně ji zmodernizovat," říká šéf FN v Motole a člen pražské ČSSD Miloslav Ludvík.

Ne všechno se ale Hegrovi povedlo. Právě za jeho šéfování totiž v roce 2000 místní urologové vyoperovali jednomu z pacientů zdravou ledvinu místo té nemocné. "To byl největší průšvih mé ředitelské kariéry. Tehdy jsem nabídl ministru Fišerovi, že odstoupím. On mi ale řekl, že se to pokusíme ustát," vzpomíná Heger, který po neúspěšné operaci okamžitě odvolal celé vedení kliniky.

Neúspěšný kandidát do Senátu 

Ani tahle kauza ale Hegrovi v Hradci Králové neuškodila. Stal se časem v tomhle stotisícovém městě tak populárním, že když v roce 2002 kandidoval jako nestraník za ODS do městského zastupitelstva, dostal víc hlasů než primátor Oldřich Vlasák. V roce 2006 pak Hegra další primátor Hradce Otakar Divíšek překonal jen o necelých 300 hlasů. I proto si ho ODS vybrala, aby za ni jako nestraník kandidoval v roce 2008 do Senátu. Na Vladimíra Drymla, který se svezl s oranžovou tsunami, ale Heger nestačil.

Pár měsíců po senátních volbách se ale Heger s hradeckou ODS kvůli jejím kauzám rozešel, a když mu loni v červnu zavolal Miroslav Kalousek s nabídkou na krajského volebního lídra TOP 09, bylo rozhodnuto. Celoživotní nestraník Heger dokonce do strany vstoupil. "Do TOP 09 mě přivedl slib, že bude dělat slušnou politiku, což zatím platí. A když to ve volbách nedopadne, tak jsem to aspoň zkusil," usmívá se Heger.

Zatím to ale vypadá, že se moc bát nemusí. Podle volebního modelu STEM a SC & C pro ČT má TOP 09 v Královéhradeckém kraji 12,5 procenta. A to by Hegrovi na poslanecké křeslo bohatě stačilo.


VOLEBNÍ SERIÁL: HN představují kandidáty, kteří mají šanci stát se novými poslanci